Dolmabahçe’deki altın vazolardan sonra Batman Müzesi’ndeki altın sikkeler de ortadan kayboldu

İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri 46 kilogram olan som altından 2 vazonun ortadan kaybolmasından sonra Batman Müzesi’ndeki altın sikkelerin kayboldu.

Tarihi eser kaçakçılarından 2017 yılında ele geçirilen ve Batman İl Kültür Müdürlüğü Müzesi’ne teslim edilen 20’ye yakın Roma ve İslam dönemine ait altın sikke kaybolduğu öğrenildi. Sikkelerin piyasa değerinin 10 milyon lira olduğu belirtildi.

Batman Müzesi’ndeki altın sikkelerin kaybolduğunun ortaya çıkması üzerine, Batman İl Kültür Müdürlüğü’ne gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri, tüm personelin tek tek ifadelerini aldı. Bakanlık müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda olayın savcılığa intikal etmesi bekleniyor.

Batman Valiliği olayla ilgili bir açıklama yapılmazken, Müze Müdürü Şeyhmus Genç ise konuyla ilgili bilgi verme yetkisinin kendisinde olmadığını söyledi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI

İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbeti Meclis gündemine taşınmıştı. CHP Milletvekili Mahmut 5 gün önce Tanal, Dolmabahçe Sarayı’nda muhafaza edilen, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma her biri 46 kilogram 2 vazonun nerede olduğunu öğrenmek için TBMM’ye soru önergesi vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin