Dolares teyzenin hikayesi: ‘Rabbim sana geri ödeme yapıyor’

TR724 ÖZEL HABER | ZEYNEP KAYA

Dolares Jancovich 1938 doğumlu. Üniversite mezunu iki master programı tamamlamış ve yıllarca psikolog olarak çalışmış bir ‘hayırsever.’ 10 sene hapishanelerdeki mahkumlara gönüllü hizmet vermiş, elinden geldiğince ihtiyacı olanların yanına koşup durmuş.

56 yaşında Dave isminde bir oğlu var. Ama değişik bağımlılıklarından dolayı annesiyle ilgilenebilecek durumda değil. Ömrünü insanlara hizmete adamış bu ‘koca yürekli’ kadın bakıma ihtiyaç duyduğu dönemde sahipsiz kalmış. Dolares teyze bu umutsuzluk günlerinde Kansas City’de faaliyet gösteren Raindrop Foundation programında Bünyamin Murat ve ailesiyle tanışınca adeta yeniden doğar.

Dolares teyze yeni bir evlat bulmuş gibi sevinir. Bünyamin bey ve eşi Ayşenur hanım kendi anneleri gibi her ihtiyacıyla ilgilenmeye başlar. Yalnız yaşadığı kendi evinde düşüp ayağını kırığında Murat ailesi yanlarına alıp yaklaşık 3 ay ona bakarlar. İyileşince yine kendi evine döner. Ziyaretler devam eder, haftada bir muhakkak kahvaltıya alırlar Dolares teyzeyi.

Yalnız kaldığı evinde yine talihsiz bir kaza geçirir. Ziyaret için gittikleri sırada tevafuk eseri bu durumla karşılaşan Bünyamin bey ve Ayşenur hanım kaburgaları kırılan Dolares teyzeyi hızır gibi hastaneye yetiştirir. Hastane sürecinden sonra bir üç ay daha evlerinde misafir ederler. Tekrar evine döner ama yaşından dolayı Dolares Jancovich’in hastaneye gidip gelmeleri artar.

Ömrü muhtaçlara hizmetle geçen Dolares Jancovich şimdi bakıma muhtaç durumda. Murat Ailesi onu evine aldı ve her ihtiyacını görüyor.

Son kez gittiği hastane odasında daha uzun kalır. Refakatçisi Bünyamin Murat Beye hemşire ve doktorlar tüm bilgileri vermeye başlar. Bir gün telefon çalar ve yapacak bir şeyin kalmadığı, hastalarını yanlarına almaları gerektiği söylenir. Bakacak kimsesi olmayan Dolares teyzeyi evlerine almaya karar verir Murat Ailesi. Ayşenur Hanım yeni doğum yapmıştır ve gurbet elde kendisi de bakıma muhtaçtır. “Ancak oturup konuştuk. Ona söylettirdiğine göre Rabbim bir kapı açar. Onu öyle bırakamayız,” diyerek üç çocuklarına ‘babaanne-anneanne’ olarak ailenin bir ferdi yaparlar.

Bünyamin bey, Dolares Jancovich’e ‘Teyzem’ diye hitap ediyor.

‘ALLAH SANA GERİ ÖDEME YAPIYOR’

Daha önceki üçer aylık misafirliklerin aksine Dolares teyze artık yatalak. Murat ailesi hiçbir karşılık beklemeden Dolares teyzeye bakmaya devam ediyor. TR724’e konuşan Bünyamin Murat, “Kendisi mahcup durumda. Yıllarca ihtiyaç sahiplerine yardıma koşmuş bir insan. Nerede bir mağdur duysa orada olmuş teyzem. Ona ‘Allah sana geri ödeme yapıyor’ bunu böyle düşünmesini söyledim,” diyor.

Bünyamin bey, Dolares teyzeyi eve alma süreçlerini şöyle anlatıyor: “Dört yıl önce bir iftara çağırmıştık. Arkadaşlarıyla gelmişti. Kalbinin güzelliği her işine yansımıştı. Meksika sınırındaki çocuklar için koşturan, hapishanelere gidip gelen, son dönemde de AST’nin çalışmalarına omuz veren bir güzel insan. Tüm platformlarda insana insan olduğu için değer veren teyzemle birbirimizi yakın hissettik. Ziyaretlerimiz devam etti. Bizim de şahit olduğumuz kendi evindeki dördüncü düşüşünde ağır yaralanmıştı. Zili çaldık kapıyı açmayınca telaşlandık. Lavabodan bize  ‘yardım eder misiniz’ diye selendi. Kapıyı kırdırdım ve hastaneye götürdük. Artık bakıma muhtaç olan, teyzemdi. Eve almamız konusunda eşim yeni doğum yaptığı için ona sordum. Ayşenur hanım da onaylayınca evimize aldık.”

Dolares teyze, Murat ailesinin 3 çocuğuna büyük anne olur

‘TEYZEM ÇOCUKLARIMA ANNEANNE OLDU’

4 yıldır Dolares teyzenin her hizmetini gören Ayşenur Murat hanım, hemşire geçmişi olduğu için misafirinin sağlığıyla yakından ilgileniyor. Yatalak olması sebebiyle sırtında çıkan yaralarını temizliyor. Ayşenur hanım, ”Normal yatakta yaraların iyileşmeyeceğini anladığım için hastaneye başvurduk ve ortopedik yatak aldık. Şimdi daha iyi. Bir komşum var onun yardımı olmasa daha zorlanabilirdim. Yerinden kaldırıp yatırmak için güç gerekiyor. Eşimden rahatsız olacağı için komşum olan abladan destek istedim. Sağolsun beni hiç geri çevirmedi. Teyzem, çocuklarımın anneannesi gibi oldu. Daha önceki kalmalarında çocuklarıma kitap okurdu. Evimize gelen misafirlerimizin hediyelerinden çok mutlu olurdu. Bizim kültürümüze hayran oldu. Keşke daha önce bunları farkedip çalışmalar yapsaydım” şeklinde hayıflandığını aktarıyor.

Dolares teyzenin kanser tedavisi gören ağabeyi ile tanıştığını belirten Bünyamin bey, “Facetime’dan kardeşini görünce ve bizim Müslüman bir aile olduğumuzu öğrenince ağladı. Karşılıklı dualaştık. Umarım bu tür girişimler farklı kapıların açılmasına vesile olur,” temennisinde bulunuyor.

Dolares teyze baklava başta olmak üzere Türk yemeklerini yapmayı ve tatlarını çok seviyor.

3 YORUMLAR

  1. ne kadar da ozlemisim bu tur yurek isitan, gozleri nemlendiren ve kalpleri ferahlatan haberler okumayi. Rabbim Murat bey ve ailesi gibi insanlarin sayilarini cogaltsin ve razi olsun onlardan 🙂

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin