Dolara rekor dayanmıyor; 9,24’ü gördü!

TL’deki değer kaybı tüm hızıyla sürüyor. Dün akşam saatlerinde tarihi zirvesini 9,20’nin üzerine taşıyan dolar, haftanın son işlem gününe de rekorla başladı. Sabah saatlerinde 9,2160’a kadar tırmanan dolar, 9,23’ü de test etti. Öğle saatlerinde ise 9,24 TL’nin üzerini gördü.

Merkez Bankası’nın üç yöneticisinin görevden alınmasının ardından zirveye tırmanan dolar, bu sabah 9,22’nin de üzerini gördü. Öğle saatlerinde 9,24’e kadar yükseldi. TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu dolar/TL beklentisi 9,22 olarak açıklanmıştı.

Merkez Bankası’nın bir sonraki PPK toplantısı önümüzdeki hafta. PPK’da faiz indirimlere karşı çıkan üyelerin gönderilmesi sonrası indirimlerinin devam edeceğine yönelik görüşler ağırlık kazandı. Bu da TL’nin daha da fazla değer kaybetmesine neden oldu. Dolar kuru, öğle saatlerinde ise 9.2422’yi gördü.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu günlerdir suskun. TL’deki erimenin önüne geçmek için hiç bir adım atılmıyor. Belirsizlik de doların yükselmesine neden oluyor. Haftaya yapılacak PPK toplantısına kadar dolar nereye tırmanır belirsiz. Ancak olası bir faiz indirimi kararı doların bir anda 15-20 kuruş daha değerlenmesine neden olabilir.

2 YORUMLAR

 1. Ya bu “dolar rekor kırdı” söylemi nedir?
  Zaten 9.21 seviyesi, 9.22 olduğunda “tarihi bir rekor” kırılmış olmayacak mı? “tarihi zirve” aşılmış olmayacak mı?
  Ya da 9.22, 9.23 olduğunda?

  “Dolar yine arttı”, “Dolarda bugünkü kur”, “dolarda beklenen yükselme”, “Türk lirası yine değer kaybetti” vb onlarca başlık kullanmanız mümkünken, bir kuruşluk artış için bile “tarihi rekor” başlığını tercih etmeniz, “rekor” kelimesinin anlamını aşındırıyor; makul ve mantıklı gelmiyor artık. Basit bir okur olarak tavsiyem, bu başlık yaklaşmınzıı bir daha gözden geçirmeniz.

  Biri çıkıp, site içinde kullanılan “rekor” kelimesini ve başka haber sitelerindekilerle karşılaştırıp, bir rekora doğru ilerlediğinizi ortaya çıkarabilir…

  • Aynen katılıyorum.

   Zaten sizin yorumunuzu önceki habere (9.21 TL) yetiştiremedikleri için “rekora doymayan” USD’nin 9.24ünün altına yerleştirebildiler.

   Belki benimkini de yeni bir “tarihsel rekorun” altına ekleyecekler…

   Site bir kuruşluk rekorlardan geçilmiyor.

   Benim endişem “birinin çıkıp, site içinde kullanılan “rekor” kelimesini ve başka haber sitelerindekilerle karşılaştırıp, bir rekora doğru ilerlediğinizi ortaya çıkarması” değil.

   Biri çıkıp “hele bir de 2002-2021 sonrası geçen süreyi, 2002 öncesiyle de karşılaştırın; dolar önceki 19 yılda ne kadar artmış, kaç defa tarihi rekorlar kırmış, zirveleri tırmanmış, sonraki 19 yılda kaç defa?” diye sormalı diye düşünüyorum.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin