Dolar 9.08’i aştı; kur yükseldikçe, yoksulluk derinleşiyor

Yoksulluk, pazar

HABER ANALİZ | YUSUF DERELİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla dolar kuru 9 TL’yi aştı. Bugün itibariyle dolar 9,08 TL’nin üzerine çıktı. Olan yine ücretli çalışanlara oldu. Yılbaşında 2 bin 825 TL olan asgari ücret 384 dolara tekabül ediyordu. Bugün asgari ücret 313 dolara düşmüş durumda. Asgari ücretlinin alım gücü rejimin ‘keyfi’ kararları nedeniyle sadece 9 ayda 646 lira eridi. Asgari ücretliler ve emekliler, ülkedeki ‘derin’ yoksulluğu iliklerine kadar hissediyor.

MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda kullandığı ifadeler faiz indiriminin önümüzdeki aylarda da devam edeceğine dair beklentileri artırdı. Zira Kavcıoğlu’na göre TL’nin değer kaybının nedeni ‘faiz indirimi’ değil. Ayrıca enflasyon verilerinin de geçici olduğunu düşünüyor. Son olarak faiz indirimi takvimini Ağustos ayında hazırlamışlar.

Ne olursa olsun, politika faizini indirmeyi kafaya koymuşlar! Öyle görünüyor ki rejim, doların değer kazanmasını ve buna bağlı olarak Türkiye’nin dış borcunun birkaç hafta içinde 200-250 Milyar lira artmasını ya da enflasyonun tırmanmasını çok da umursamıyor.

DOLAR NE ZAMAN 10 TL OLUR?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı 21 Ekim 2021 Perşembe günü saat 14.00’te gerçekleşecek. Söz konusu toplantıda faiz indirimi kararı alınmaması sürpriz olur. Ancak piyasalar artık şundan emin; bu ay pas geçilse bile gelecek ay kesin indirim kararı çıkacak! Yıl sonuna kadar politika faizinin 200 baz puan düşürülerek yüzde 16’ya kadar çekilmesi bekleniyor.

Böyle bir senaryoda yıl sonunda doların çift haneli rakamlara çıkma ihtimali oldukça yüksek. Önümüzdeki üç ayda yapılacak 200 baz puan ya da daha fazla faiz indirimi sonrası doları 10 TL civarında görebiliriz.

ENFLASYON REJİMİN UMRUNDA DEĞİL

Enflasyon artmış, işsizlik fırlamış, TL’nin alım gücü azalmış, asgari ücretli geçinemiyormuş, insanlar elektrik faturalarını ödeyemez hale gelmiş vs…

Bunların hiç biri rejim temsilcilerinin umurunda değil!

Kaldı ki onlara göre ortada sorun yok! Bizzat Erdoğan kendisini bir markette yaptığı ve 1.002 TL ödediği alışverişten sonra ‘fiyatların gayet uygun’ olduğunu söylemişti.

Yandaş televizyon kanallarında yorumcuları dinleyin; onlara göre herşey güllük gülistanlık. Enflasyonun sorumlusu zincir marketler, işsizliğin en önemli nedeni ise ‘iş beğenmeyenler.’
Konut kiralarının sadece 1 yılda yüzde 50-60 artması, bir koli yumurtanın 35 liraya çıkması, 5 litrelik ayçiçek yağının 80 lira olması, bir kilo beyaz peynirin 50 liradan satılması, bir paket makarnanın, bir adet margarinin bile 5 liradan fiyatlanması hiç umurlarında değil…

ASGARİ ÜCRET 300 DOLARIN ALTINA DÜŞECEK

AKP rejimi Türkiye’yi ‘ucuz işgücü’ cenneti haline getirdi. Kur yükseldikçe ücretli çalışanların alım gücü azaldı. Yıl başında asgari ücret 384 dolara denk geliyordu. Bugünkü kurla bu rakam 313 dolara düştü. Çin’in bile gerisinde… Çin’de asgari ücret 403 dolar! Kurdaki yükselme nedeniyle asgari ücretlinin maaşı aylık 71,5 dolar yani 646 milyon lira azaldı. Bu rakam, yıl başından bu yana asgari ücretin yüzde 22 eridiği anlamına geliyor.

Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu (ENA) geçtiğimiz ay Ocak-Ağustos 2021 dönemi enflasyon oranını yüzde 30.39 olarak açıklamıştı. Eylül ayını da dahil ettiğinizde ENAG’a göre yıl başından bu yana enflasyon oranının yüzde 33 civarında olduğunu görüyoruz. Bütün bunlar yıl başında 2 bin 825 TL’ye yükseltilen asgari ücretin 9 ayda 700 TL eridiğini gösteriyor.

Veriler birbiriyle örtüşüyor…

KARA KIŞ KAPIYA DAYANDI

Kara kış kapıya dayandı… Küresel enerji krizi büyüyor. Doğalgaza önümüzdeki haftalarda çift haneli zam kaçınılmaz. Erdoğan da son yaptığı konuşmalarda bunun zeminini hazırlıyor. “Avrupa zam yaptı ama biz vatandaşımıza az yansıttık.” diyor. Elektrik tedarikçileri yüzde 40-45 zam istiyor. Doğalgaz ve elektriğe gelecek zamlar A’dan Z’ye herşeyin fiyatının artması demek.

Durum hiç olmadığı kadar vahim…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin