Dokunan yanıyor…

YORUM | LEVENT KENEZ

Micheal Flynn adında emekli asker bir abimiz vardı Trump’ın seçilmesiyle birlikte ulusal güvenlik danışmanı olacağı için oldukça popülerdi. Oldu da bir ara. Daha önce Erdoğan hakkında çok ağır twitler atmış oldukça islamofobik bir tipti. Darbe olduğu gece ‘İşte laik ordu budur’ diye konuşma yaptığı salonda izleyicilere askerleri alkışlatmıştı. Bu İslam’a alerjik general bir anda sövüp saydığı Erdoğan’ın bir nevi hayranı oluverdi çıktı. Hatta hayranlık ve yardımseverlikte o kadar ileriye gitmişti ki “Müttefikimiz Türkiye zor durumda öhü öhü”başlıklı Gülen’in iadesinin gerçekleşmesi için yazı kaleme almıştı. Sonradan ortaya çıktı ki dünyanın en pahalı yazısını yazmış Paşam.

Bizimkileri daha doğrusu bizim-sizin paranızı alarak Erdoğan’ı epey söğüşlediği ortaya çıktı. Geçiş dönemi kabinesinde Ruslarla olan ilişkisi ve ABD kanunları gereği Türkiye adına lobi yaptığını bildirmediği için başı derde girdi. Kariyeri çok kısa sürdü. Yalan ifade vermekten hakkında dava açıldı. İş ortağı oğlunun hapse girme ihtimali belirince itirafçı oldu. FBI ve savcılıkla her türlü işbirliğini gösterdiği için başsavcıdan aferin aldı. Şimdi nerde ne yaptığı bilinmeyen, hakkında hala dosyanın açık olduğu itibarsız bir dört yıldız. Türkiye ile ilgili verdiği ifade bir define haritası gibi savcıların önünde.

Ekim Alptekin adında yakışıklı, kasıntı bir kardeşimiz vardı. Türk-Amerikan İş Konseyi başkanı bla bla hava bin beş yüz dolanırdı. Mikonos’ta tatil yaparken canı çekti diye jetini İstanbul’a yollayıp künefe getirtecek kadar ehl-i keyif bu adam hem aileden hem mahallesinden dolayı nefret ettiği Erdoğan’ı, Amerika’daki işleri ben hallederim diye kafaladığı ortaya çıktı. Hem Türk hükümetinden yüklü paralar koparmış hem de bunlara-şunlara şu ödemeleri yaptım dediği adamlardan amelebaşı gibi komisyon aldığı resmi kayıtlarda. Kardeşimizin adamlarına “Artistlik yapmayın lan bunları ben de biliyorum bana Gülen hakkında doğru dürüst işler” babında söylediği “yoksa uydurun pislik yapın, pislik istiyorum pisliiiik” sözleri mahkemede sorgu esnasında tırım tırs oturan çalışanlar tarafından tutanaklara geçti.

Gülen’in iadesi için komplo kurma,  yasadışı lobicilik ki ABD’de önemli bir suç ve yalan beyandan dolayı şimdi Amerika’da sanık. Dünyada bir ülkenin iş konseyi başkanı olup da bir daha o ülkeye korkusundan adım atamayan tek işadamı. Şu sıralar Twitter’da trollük yapıyor. Hakkında açılan davalardan yargılanmak için ABD’ye gidesi yok. “Bir suçun yoksa gel yargılan beraat edersin” münafıklarının her tweetini RT ediyor. Musluk tamamen kesilmesin diye Cemaat aleyhinde paylaşımlara devam ediyor. Ama eski havası, neşesi yok. “Nerden girdim bu işe” diye ağlasa mevta baba Demirören ile yarışır.

Robert Amsterdam adlı tüccar bir avukat dostumuz vardı. 15 Temmuz’dan çok önce cemaatin ABD’deki faaliyetlerini kriminalize etmek için kolları sıvamıştı. Özellikle charter okullar, vergi işleri ve cemaate selam veren siyasilerin peşine düşmüştü. Epey iyi para aldığı bir sır değildi. ABD’de terörist kelimesini ağzına alması kolay olmadığı için o meşhur Amerikan vergi mükelleflerinin paralarının takipçisi havalarındaydı. 15 Temmuz olunca voleyi vuracağı için epey heyecanlandı. Kimsenin izlemediği filmler ve bin defa yayınlanmış haberlerin derlemesi kitapları iyi fiyata okuttu. Terör örgüt derse başına ne geleceğin bildiği için yutar yutar, havuz medyası adamın ağzından diyemediği kelimeleri masa başında döşerdi. Flynn’in başı derde girip kaçırma işlerinin boyutları büyüyünce bir panik aldı. Şimdi profili biraz düşürdü, ABD’ye ve FBI’ya sitem ediyor.

Robert Giuliani, isimli New York belediye başkanlığı yapmış 11 Eylül sonrası kriz yönetimiyle yıldızı iyice parlamış, başkanlık için adaylığını koymuş bir avukat büyüğümüzdü. Siyasete Demokrat Parti’den başlamış sonra bağımsız kalmış sonra da Cumhuriyetçi Parti’den yola devam eden bu dümdüz büyüğümüzün sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan ve avanesi ile iletişim halinde olduğunu duyar az çok nelerin karşılığında nelerin lobisini yaptığını tahmin ederdik. Erdoğan’ın, Amerikalılarla nasıl çalışılacağı konusunda bir bilgiye ihtiyacı olmadan kendinden bildiği için bir uyum sağladıkları muhakkaktı. PKK’lı, misyoner, ‘FETÖ’cü Rahip Brunson, hayırsever vatanhaini Reza ve Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin iadesi konularında arabulucu olduğu bilinirdi. Reza’nın kahraman olduğu zamanlarda savunma ekibinde yer alacak kadar gözü kara bu büyüğümüz hakkında yargıya müdahale iddiaları gündeme geldi. Kendisi de eski savcı ve avukat olduğu için en olmaz yerden gelen iddialardan canı sıkıldı. İş ortakları ve adamları yolsuzluktan tutuklu. Konuşmalarından endişe ediyor. Ukrayna denince hopluyor. Para alıp resmi makamlara kayıt yaptırmadan Türkiye/Erdoğan lehine lobi faaliyet yürüttüğü iddiaları ile ilgili federal bir soruşturma açıldığı bilinenlerden. Washington Post muhabirinin sms yoluyla sorduğu sorulardan birine “Halkbank ne bilmiyorum?” diyecek kadar Alzaymıra bağlasam mı diye gidip geliyor.

Tabii bu kişilerin başına gelenler Preet Bharara’nın yıllar önce Amerika’ya Hindistan üzerinden gönderilen gizli görevli bir şakirt olmasından ve cemaatin 20 yıl içerisinde bütün Amerikan yargısını ele geçirmesinden kaynaklanmıyor sadece.

Hukukun olduğu bir ülkede fırıldak çevirdiğinizde, insan kaçırmak için oturup komplo konuştuğunuzda, para karşılığı yalan ifadeler verdiğinizde bir bedeli oluyor. Yoksa Trump’ın verelim kurtulalım dediği yerde muz cumhuriyeti gibi idare edilemediği için büyük devlet.

Ha bir de Erdoğan’la kim iş tutsa bir pisliğe bulaşmış gibi başı belaya giriyor. Artık para da versen iki kez düşünüyor insanlar.

Tabii yukarıdaki isimleri sayarken yine benzer davalarda adı geçen bizim Amazon’dan oyuncak alamadığı için epeydir krizlerde olan Berat ile “vay arkadaş ben hangi ortama düştüm deyip” panikle gidip savcılığa onlar gelmeden ben ifade vereyim diyen eski CIA direktörü ve Flynn’in hapse giren çalışanı da unutmuş olmayalım.

Ne garip unutturmak için ülkeyi yaktılar ayakkabı kutuları hala peşlerinden geliyor. Mazlumların ahı da her yerde yakalarına yapışacak.

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin