Doğum yapar yapmaz adliyeye sevk edilen genç anne serbest bırakıldı

Hamile ve yeni doğum yapmış kadınlara zulüm sürüyor. Emine Akdemir dün sabaha karşı Bursa’da bir kız çocuk dünyaya getirdi, bir gün sonra Adliye’ye sevk edildi. Konuyu kamuoyuna duyuran Ömer Faruk Gergerlioğlu sevindirici haberi de paylaştı. Gergerlioğlu, “Bursa’da gözaltına alınan 1 günlük bebek annesi, lohusa Emine Akdemir serbest bırakılmış. Allah’a şükür, toplumsal baskı yasaların çiğnenmesini engelledi” paylaşımında bulundu.

Ceza İnfaz Yasası’na göre hamile, yeni doğum yapan ve çocuğu olan kadınların infaz hükmü kesinleşse dahi cezaevine gönderilmemesi gerekiyor. Türkiye’de 15 Temmuz sonrası AKP tarafından başlatılan cadı avı ve zulümlerde ise  tersi yüzlerce örnek yaşatıldı.

Bursa Yıldırım Özel Doruk Hastanesinde 15 Haziran 2019’da sabaha karşı doğum yapan Emine Akdemir (31), bugün saat 10.30’da taburcu edildi. Kapıda bekleyen polisler odaya girip lohusa kadını hemen Bursa Uluyol Adliyesi’ne götürdü.

Akdemir hakkında Eylül 2018’de örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yakalama kararı çıkarılmıştı. O zaman henüz bir aylık hamile olan Akdemir 3 kilo ağırlığında bir kız çocuk dünyaya getirdi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Emine Akdemir 9 yıllık evli ve Tahir (5) adında bir oğlu daha bulunuyor. Akdemir adliyeden serbest bırakıldı.

Konuyu yakından takip eden TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bir bebekli, lohusa anne daha mı tutuklanacak?? Yine mi yasa çiğnenecek? Emine Akdemir, Bursa Özel Doruk Hastanesi, bayan polis memuru kapıda bekliyor, yarın taburcu edecekler ve yine mi cezaevinde bir bebekli anne olacak?” diyerek kamuoyunu duyarlılığa davet etmişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin