Diyanet’in öğrencilere dağıttığı kitap: Eğitim seviyesi yükseldikçe dindarlık azalıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öğrencilere ücretsiz dağıttığı, ‘Peygamber ve Gençlik’ isimli kitapta eğitim karşıtı propaganda yapıldığı iddia edildi. Eğitim seviyesi yükseldikçe dinden uzaklaşıldığı savunulan kitapta, “Seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın dini inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir.” denildi.

AKP’li eski Enerji Bakanı Taner Yıldız, eğitim seviyesi ile iglili bir başka tespiti partisi hakkında yapmıştı. Yıldız, 2014 yılında Habertürk televizyonuna verdiği röportajda ‘eğitim seviyesi yükseldikçe AKP’nin oy oranının düştüğünü’ ifade etmişti.

TAHSİL İLE DİNDARLIK ARASINDA TERS ORANTI

Birgün gazetesinin haberine göre, Diyanet’in dağıttığı kitapta, üniversiteli olmayan gençlerin üniversitelilere kıyasla daha düzenli ibadet ettiği belirtildi. Üniversite öğrencilerinin diğerlerine oranla yüzde 8 daha az ibadet ettiği vurgulanan kitapta şu ifadelere yer verildi:

“Tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişkiden bahsedilebilir. Seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın genel anlamda dindarlık, özelde dini inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir.”

ATEİSTLİK VE DİN DEĞİŞTİRME EĞİLİMİNİ ARTIRIYOR

Söz konusu kitapta, Türkiye’deki eğitim sisteminin yapısı da eleştirildi. Eğitim sisteminin pozitivist yapısının bilinç ile inanç arasındaki bağı zayıflatıcı bir fonksiyon üstlendiği ileri sürüldü. Eğitim düzeyi artan bireyler arasında dine mesafeli durma eğiliminin de arttığı ifade edildi.

Yüksek eğitimli insanların ibadetlere fazla rağbet etmediğini ve ateistlik eğilimi ile din değiştirme oranlarının fazla olduğu anlatılan kitapta, “Bu durum genel anlamda modernite ve sekülerizmin geleneği sorgulayıcı, hatta dışlayıcı tutumunun yansıması olarak kabul edilebilir.” düşüncesi paylaşıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin