Diyanet, ‘KKM mevduat hesabı helal mi‘ sorusuna cevap veremedi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, iktidarın TL’ye teşvik amacıyla uygulamaya koyduğu ‘Kur Korumalı TL Mevduat’ hesabıyla ilgili soruya cevap veremediği ortaya çıktı.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yeni mevduat sistemiyle ilgili faiz sayesiyle elde edilen gelirin haram olup olmadığını sordu. Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan gelen cevapta, “…. istismara açık olduğu değerlendirilen sorulara, kurulumuzca cevap verilememektedir.” denildi.

Hüseyin Baş söz konusu cevabı sosyal medya hesabından şu sözlerle paylaştı: “Basit bir soru sorduk “Kur korumalı mevduat sistemi helal mi haram mı ?” 32 gün sonra cevap geldi. İstihareye yatsalar 3 günde cevap verirlerdi. Cevaben soru istismara açık cevap veremeyiz demişler. Bu ülkede birileri dini istismar ediyor olabilir ama o kesinlikle ben değilim.”

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı, faiz artı devlet desteği şeklinde çalışıyor. Eğer kur, bankanın verdiği (örneğin yüzde 17) faizden fazla artarsa, aradaki fark Hazine tarafından karşılanıyor. Diyelim ki bankaya 100 bin TL yatırdınız. Bir yıl sonra 17 bin lira faiz almaya hak kazandınız. Ancak aynı dönemde kur yüzde 30 değer kazandı. Hesap sahibi, yüzde 17’lik faizini bankadan, kalan yüzde 13’lük kısmı ise Hazine’den alıyor. Ancak Diyanet, alınan bu faizin ‘haram’ olduğunu söyleyemiyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin