Diyanet Bodrum’a Saray yaptırıyor; maliyeti kanatlandı!

Bodrum’da Diyanet adına yaklaşık 100 milyon lira değerinde saray yaptırıldığı ortaya çıktı. Bodrum’da 2016 yılında projelendirilen ve Hazine arazisi üzerine gelen Diyanet’in inşaa projesi yeniden başladı. Edinilen bilgilere göre yaklaşık 30 milyon maliyetle yapılması planlanan proje artan fiyatlar ve projeye yapılan eklerle maliyeti 100 milyon lirayı geçti.

Külliye inşaatı, Bodrum Ortakent Kargı Caddesi üzerinde ve bütün Gökova Koyu’nu gören 10 bin 300 metrekarelik arazi üzerinde bulunuyor. Külliye yapımı ilk olarak 2016’da gündeme gelmiş, Bodrumluların itirazı ve hukuki süreç nedeniyle hafriyat çalışmaları durdurulmuştu. Ancak hafriyat çalışmaları yeniden başladı. İslam Kültür ve Medeniyeti Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin arazisinin engebeli yapısı nedeniyle arazi düzenlemesi proje maliyetinde önemli bir yer tutuyor.

Bodrum Mimarlar Odası eski Başkanı Cevat Kalfa, aykiri.com.tr’ye şunları söylüyor: “Arazi 2012’de Ortakent-Yahşi Belediyesi tarafından sosyal kültürel ve dini alan olarak ayrıldı ancak daha sonra İlçe Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından plan tadilatı değişikliği yapılarak Dini Kültür ve Bilgilendirme Tesisi alanına çevrilmek istendi. Bodrum Belediyesi’nde iki kez görüşülen plan tadilatı reddedildi. Belediye ruhsat vermeyi de kabul etmedi. Çünkü inşaat 5 katlı bina olarak yapılmak istenmektedir. Yapıların Bodrum ekolüne ve mimarisine aykırı olmaması gerekir. Ayrıca 2016’da ruhsat iptali için açtığımız dava sonuçlanmadı, dava sonuçlanmadan inşaatın başlaması doğru değil.”

Diyanet’in saray projesi Camel Beach Koyu’nda hazineye ait 10 dönümlük arazinin 3 bin metrekarelik kısmına, ilk olarak 2013 yılı temmuz ayında İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılması gündeme gelmişti Ancak Ortakent-Yahşi Belediye Meclisi, proje için onay verilmemişti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin