Diyanet Başkanı’ndan faiz açıklaması: Milletimize ‘bu fetva doğrudur’ demek düşer

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun ‘TOKİ faizi fetvası’yla ilgili açıklaması tartışılırken Diyanet İşleri Başkanı (DİB) Ali Erbaş’tan açıklama geldi. Erbaş, “Yüksek Kurul böyle bir fetva verdiyse bana da, ‘Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği bu fetva doğrudur.’ demek düşer. Milletimize de bunu demek düşer” dedi.

Kurul geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, TOKİ Konutları için bankalardan alınacak faizli kredilerin “caiz” olduğunu ifade etmişti.

Esenler Kültür Merkezi’nde Ordulular Vakfı’nın düzenlediği, “Medeniyetimizde ve Kültürümüzde Aile” konulu konferansta konuşan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) sosyal konut projesiyle ilgili görüşüne ilişkin sorulara cevap verdi.

Erbaş şunları söyledi:

“Din İşleri Yüksek Kurulu çok köklü bir birimdir. Din İşleri Yüksek Kuruluna kurulduğu günden bugüne kadar yanlış bir fetvayı hiç kimse verdirtememiştir. Din İşleri Yüksek Kurulu bu kadar bağımsızdır. Böyle bir fetva verdiyse bana da ‘Din İşleri Yüksek Kurulunun verdiği bu fetva doğrudur.’ demek düşer. Milletimize de bunu demek düşer. Aksini iddia etmek Din İşleri Yüksek Kurulunu oluşturan 16 ilim adamına haksızlıktır.”

Din İşleri Yüksek Kurulu bunu faiz olarak değerlendirmiyor, ‘Bu faiz değildir’ diyor. Ama ne diyorlar, ‘Böyle bir faiz caizdir’ dedi diyorlar. Alakası yok. Din İşleri Yüksek Kurulu ne diyor? ‘Bu uygulama faize girmez.’ diyor. ‘Bu bir karşılıklı ticarettir, zaruret durumunda olan insanların bu ticaretten istifade etmesi uygundur.’ diyor, Din İşleri Yüksek Kurulu. O muameleyi, o işlemi faizin dışında bir işlem olarak görüyor. O zaman bize de oradaki ilim adamlarımıza saygı duymak düşer.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin