Diyanet 15 Temmuz’da 90 bin camide yine salâ okutacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz’da ülke genelindeki camilerde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il ve ilçe müftülüklerine gönderilen genelgede, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle yapılacaklar sıralandı. Diyanet İşleri Başkanlığı “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyasının başlatıldığı ve 15 Temmuz’a kadar bütün cami ve Kuran kurslarında Kuran’ın en az bir kez hatim edileceği bildirildi.

Genelgede yer alan programa göre, 13 Temmuz Cuma günü cuma namazı öncesinde merkez camilerde “Kuran Ziyafeti” adı altında programlar yapılacak.

“15 Temmuz” konulu cuma hutbesi de Türkiye genelindeki cami ve mescitlerde okunacak. Ayrıca turistlerin ziyaret ettiği camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu bölgelerde cuma hutbesi İngilizce, Almanca ve Arapça da okutulacak.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği saat olarak belirtilen 00.13’te Türkiye genelinde 90 bin camide eş zamanlı olarak bir defa salâ okunacak. Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık kalacak, minarelerin ışıkları yanacak.

Tüm illerde temmuz ayı içinde halka yönelik “15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz” başlıklı konferanslar yapılacak.

 

2 YORUMLAR

  1. İbadethâneleri dalaverenin payandası yaptılar. İnsanları câmilere küstürdüler, oraların mâneviyâtını sabote ettiler, birleştiriciliğini bozdular. Kısacası, Allah’ın evlerine kastettiler…
    Allah’a havâle… Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin