Diyabet korkusuyla aç kalmayın!

Diyabet ve beslenme yöntemleri konusunda çok fazla efsane dolaşmakta. Uzmanlar kulaktan dolma bu söylentilere fazla itibar edilmemesi gerektiğini söylüyor. En çok dolaşımda olan efsane, şeker yemenin diyabete yol açacağı. Bu bilgi kesinlikle doğru değil. Diyabet, şeker yiyince değil, bir şeylerin vücudunuzun yiyecekleri enerjiye çevirme yeteneğini bozduğu zaman ortaya çıkar.

Karbonhidrat diyabet için zararlıdır! Halbuki, karbonhidratlar sağlıklı bir diyabet diyetinin temelini oluşturur. Bunlar kan şekeri seviyesi üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Besin değeri yüksek olan tam tahıllı ekmekler, bol lifli meyve ve sebzeleri seçmelisiniz. Diyetisyeninizle konuşup sizin için en sağlıklı olanlarını kolayca belirleyebilirsiniz.

Fazla proteinin zararı olmaz! Aksine, fazla protein diyabet hastaları için sorun oluşturur. Et gibi protein açısından zengin olan yiyecekler doymuş yağlarla doludur. Bu yağların fazlası kalp hastalığı riskini de artırır.

En sevdiğiniz yemekleri bırakmak zorundasınız! Hayır… Böyle bir zorunluluğunuz yok. Hazırlama yöntemlerini değiştirir ve porsiyon ayarlaması yaparsanız sevdiğiniz yemeklerden mahrum kalmazsınız.

Tatlıları bırakmak zorundasınız! Yanlış. Porsiyonları azaltın, iki top yerine bir top dondurma yiyin, tatlınızı arkadaşınızla paylaşın. Hatta ara sıra ödül olarak tatlı yiyin. Tam tahıllar, taze meyveler ve bitkisel yağ kullanarak tatlı hazırlayıp onları besleyici yapın. Dondurma, pasta veya kek yerine, meyve, yulaflı ve kuru üzümlü kurabiyeler ile yoğurt yiyin.

Özel diyabet yemekleri yemeniz gerekir! Doğrusu, diyabet hastası için sağlıklı olan yemeklerin, aile fertlerinin tümü için de iyi bir seçenek olduğudur. Bu nedenle çoğunlukla diyabet hastası için özel yemekler hazırlamaya ihtiyacınız yoktur. Diyabet hastaların yemesi gerekenlerle ailenizin beslenmesini karşılaştırın ve yiyeceklerin kalorisini, karbonhidrat, yağ ve protein miktarını diyetisyene danışıp öğrenin, yemeklerinizi bu şekilde hazırlayın.

Diyet ürün alın! Kanmayın… Etiketinde diyet, light yazan yiyeceklerin şeker hastaları için daha iyi seçenek olduğu doğru değildir. Bu yiyecekler daha pahalıdır ve marketlerde satılan ya da sizin hazırladığınız normal gıdalardan daha sağlıklı değildir. Yiyeceğin üzerindekileri iyice okuyun ve kalori miktarına dikkat edin. (Popüler Dergi)

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin