DİSK Başkanı’ndan Erdoğan’a: Asgari ücret haktır, jest konusu olamaz!

Asgari ücretin en az 3 bin 200 lira olması gerektiğini savunan DİSK temsilcileri, taleplerini bir kez daha Çalışma Bakanlığı önünde yineledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Jestimizi yaparız.” sözünü hatırlatan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret haktır. Jest ya da lütuf değil!” dedi.

Asgari ücret tespiti için süreç devam ederken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Çalışma Bakanlığı önünde eylem yaptı. Eyleme DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katıldı.

Türk-İş ve Hak-İş’in asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olması yönündeki talebine karşın DİSK asgari ücretin en az 3 bin 200 lira olması yönündeki görüşünden taviz vermediğini açıkladı. Eylemde konuşan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Şimdi işverenlerin batıklarını kurtarmak için, sermayeden vergi almamak için jest üzerine jest yapanlar çıkıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan işçi sınıfına asgari ücret jestinden bahsediyor. İnsan onuruna yaraşır asgari ücret bir haktır, bir lütuf değildir, bir jest konusu yapılamaz. 15 kişinin bir masa başında toplanıp milyonların hayatı hakkında karar vermesi asla kabul edilemez. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret için günlerdir sokaklardayız, meydanlardayız. Asgari ücret bu ülkede yaşayan herkesin yaşam koşullarını belirleyen parametre. Asgari ücret artık ortalama ücret haline geldi. O yüzden asgari ücret milyonların meselesidir. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret haktır. Milyonların meselesi olan asgari ücretin bir masa başı pazarlığıyla ile belirlenemez. Asgari ücret bütün işçi konfederasyonlarının olduğu gerçek bir toplu pazarlıkla belirlenmelidir. Yıllardır açlık sınırının altındaki asgari ücret milyonlara reva görüldü.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin