Dink davasında karar; cinayeti gizleyenlere beraat, gazeteci Ercan Gün’e 10 yıl!

Hrant Dink

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen 76 sanıklı davada karar açıklandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın tutuklu sanığı gazeteci Ercan Gün’ü, 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ercan Gün, katil Ogün Samast’ın Türk bayrağı önünde tebrik edilirken görüntülerini ortaya çıkarmıştı. Mahkemenin kararıyla gazetecilik cezasız kalmamış oldu!

SABRİ UZUN VE REŞAT ALTAY AKLANDI!

Tutuksuz sanıklar eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkındaki dava dosyasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildi. Eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, ‘İhmal nedeniyle adam öldürmek’ ve ‘resmi belgeyi yok etme’ suçlarından beraat etti. ‘Görevi ihmal’den ise zaman aşımı nedeniyle dosyası düştü. Dosyada sanık olarak bulunan Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler Ekrem Dumanlı ve Adem Yavuz Arslan’ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Gazeteci Ercan Gün, Dink davasındaki sözde yargılamada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

YAVUZ KARAKAYA’YA 12 YIL 6 AY HAPİS

Eski İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli astsubay Yavuz Karakaya, ‘Anayasayı ihlal’den müebbet hapis ve ‘kasten öldürmeye yardım’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Eski polis memuru Muhittin Zenit’e üç suçtan beraat verilirken görevi ihmal suçu ise zaman aşımı nedeniyle düşürüldü.

AKYÜREK VE YILMAZER’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’e tasarlayarak kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi. Akyürek, resmi belgeyi yok etmek suçundan ise 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ali Fuat Yılmazer’e tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi. Yılmazer, resmi belgeyi yok etmek suçundan ise 4 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. Eski asker Muharrem Demirkale, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Akyürek ve Yılmazer’le ilgili bütün iddiaları kabul eden mahkemenin, Reşat Altay ve Sabri Uzun’la ilgili bütün iddiaları reddettiği anlaşılıyor. Eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz ise 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KATİLİ DE CEMAAT’E BAĞLADILAR!

Mahkeme, cinayetin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda işlendiği kanaatiyle, Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Tuncay Uzundal hakkında sözde ‘F.tö üyeliği’ suçundan, savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Ayrıca 6 sanık hakkında daha tutuklama kararı verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin