‘Dindar nesil’ proje olarak kaldı!

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AKP’nin ‘dindar nesil’ projesinin tutmadığını söyledi. Yaptıkları araştırmalara atıf yapan Ağırdır, “2008-2018 yılları arasında gençlerle ilgili yapılan araştırmalar gösterdi ki AKP’nin ‘dindar nesil yetiştirme’ çabaları siyasi mühendislik olarak kaldı, oruç tutanların namaz kılanların oranı yıllar içinde düştü.” ifadelerini kullandı. Son araştırmalara göre kendisini ‘dindar-muhafazakar’ olarak tanımlayanların oranı yüzde 25’ten yüzde 15’e düştü.

T24 yazarı Murat Sabuncu ve KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır Sayıların Dili’nde bu hafta, son 10 yıldır gençlerle ilgili yapılan araştırmaları değerlendirdi. Programda gençler arasında kendini ‘geleneksel muhafazakâr’ olarak tanımlayanların oranının yüzde 45’ten 43’e, ‘dindar muhafazakâr’ olarak tanımlayanların yüzde 25’ten 15’e düştüğünü, ‘modern’ olarak tanımlayanların oranının ise yüzde 29’dan 42’ye yükseldiğini gösteren veriler paylaşıldı.
Bekir Ağırdır, bu değişimin muhafazakâr dünyada ‘dini inanç zayıflıyor’ söylemi üzerinden tartışıldığını ancak asıl meselenin kentleşme ve metropolleşme olduğunu dile getirdi. KONDA’nın gençlerle ilgili yaptığı araştırmaları karşılaştıran Ağırdır, gençlerin eskiye oranla kendini daha çok ‘modern’ olarak tanımladığına dikkati çekti.

ORUÇ TUTANLARIN ORANI YÜZDE 58’E DÜŞTÜ

Kendisini dindar olarak tanımlayan gençlerin günlük pratiklerinin yıllar içinde değiştiğini belirten Ağırdır, “Gençlerde oruç tutanlar yüzde 74’ten 58’e düşmüş. Düzenli olarak namaz kılarım diyenler yüzde 27’den 24’e gerilemiş. Daha geç evleniyorlar. Yalnız yaşayanlar çoğalıyor. İnanç seviyelerinde ‘dindarım’ diyenler azalıyor. Ateistim diyenler 10 yılda yüzde 1’den yüzde 4’e çıkmış. Başını örtenler azalıyor yüzde 57-58’den 50’ye düşmüş.” dedi.
Genç nüfusta üniversite mezun oranının 10 yılda kadın ve erkeklerde paralel bir şekilde yüzde 22’ye ulaştığını belirten Ağırdır, “19 milyon gencin 4’te 1’i iş güvencesi ve gelecek güvencesi korkusu yaşıyor.” dedi.

1 YORUM

  1. Saray ve akp.ciler, “Dindar nesil” icin yogun calismalarina devam ediyor…Hurriyetten bir haber: Demiroren ve italyan Sisal “milli” piyangoyu almis…ciroyu 3 katina cikaracaklarmis…yeni yeni oyunlar gelecekmis…suprizmis…
    yakinda imamlar bilet satmaya baslayabilir…
    En az 3 nesli igfal ediyorlar…Allah tez zamanda kurtarsin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin