Dilipak, Damat Albayrak’ın çözümünü eleştirdi: Kaynak yamyam müteahhitlerin yurt dışındaki hesaplarında!

15 Temmuz gerekçesiyle binlerce işadamının mal varlığına, Anadolu’nun en büyük yerli sermayelerine kayyım ve mahkeme kararlarıyla el koyan AKP iktidarı ekonomik krizden çıkış yolunu bulamıyor. İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında yaşanacak bir siyasi krizin ekonomiye yansıyacağını belirterek, “Muhtaç olduğumuz kaynak yamyam müteahhitlerin yurt dışındaki bankalarında gizli” ifadelerini kullandı.

Yurtdışındaki sermayeye işaret eden Dilipak, Hazine Bakanı ve damat Berat Albayrak’ın ekonomiyi kurtarma formülü olarak Ekim 2018’de gündeme getirdiği McKinsey’in de çalışmalara başladığını iddia ederek, “Muhtaç olduğumuz kaynak yamyam müteahhitlerin (Namuslularını tenzih ederim) villalarının mahzenlerinde ya da yurt dışındaki bankalarda gizli!” diye yazdı.

Dilipak’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Nerede kriz varsa McKinsey orada. Bakarsınız bütün kapılara McKinsey’e çıkmış. Aslında McKinsey her zaman içimizdeydi. Parayı vermişseniz hizmet almaya devam edersiniz. Kaldı ki, zaten bir takım kurumlarla yıllardır çalışıyorlar. Et-tırnak gibi olmuşlar. Hatta o olaydan sonra da yapılan anlaşmalar oldu. Bunlarda ‘Şeytan tüyü’ var. Herkesle çalışırlar. F…’cülerle de çalışırlar, BÇG’lilerle de. AK Parti ile de çalışırlar. Bakın, McKinsey seçimden önce seçim sonrası bütün ihtimallere göre hesaplarını yapmıştır. Mesela şu bakan giderse yerine kimlerin gelme ihtimali var, ya da şu belediye başkanı giderse yerine kim seçilecek o büyük ihtimalle bellidir. “Global Merkez”in politik davranış modelleri her an gelişmeleri izliyor.

Huawei’nin ortaya çıkıp suyu bulandırması birileri açısından onun için can sıkıcı olabilir. Ama öte yandan kriz bazen fırsat demektir. Hatta krizi bir merkez çıkartıyor ve yönetiyorsa, krizin cini efendisine hizmet eder. McKinsey yine gündemde. Seçimden sonra ekonomi yönetiminin McKinsey’in denetimine verileceğini iddia ettiler. İddiaya göre; McKinsey çalışmalarına hiç ara vermemiş.

Türkiye ekonomisi ile ilgili çalışmasını sürdürmüş. 31 Mart sonrasına ilişkin bir raporunu çok önceden hazırlamış olmalı. Şimdi şartların olgunlaşmış olmasını bekliyorlardır.

Bu işler bilardo oyunu gibidir. Burada vurduğunuz taş değil, onun vurduğu taşın hareket edeceği açı, gideceği yön önemlidir. Santrançta olduğu gibi, kaç oyun ötesini hangi ihtimallerle öngörebiliyorsunuz. Stratejik derinlik ya da stratejik öngörü bununla ilgilidir. Kuşkusuz bütün bunların ötesinde Allah’ın rızası ve kader söz konusudur. Ama yine de sonuç ne olursa olsun, manevi anlamda kazancımız iradi sorumluluğumuzla sınırlıdır ve orada herkes yaptığının karşılığını bulacaktır ve ihmallerinin faturasını da ödemek zorunda kalacaktır.

IMF’siz IMF finansçıların söylediğine göre “Acı reçete” hazır. ‘Acı’ beklenenden de “acı” olacak. İnşallah korkulan olmaz. Şimdi acil sıcak paraya ihtiyacımız var. Aslında o sıcak para, ‘Muhtaç olduğumuz kaynak’ yamyam müteahhitlerin (Namuslularını tenzih ederim) villalarının mahzenlerinde ya da yurt dışındaki bankalarda gizli!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin