Die Welt’in kaleminden Cuma Ulus: 7 yıl 6 ay hapis, birkaç tweet, banka hesabı ve oğlunun okulu…

Hapisteki gazetecileri unutturmamak için bir dizi hazırlayan Alman Die Welt gazetesi sayfalarına bu kez gazeteci Cuma Ulus’a ayırdı. Gazete, Ulus’a 7 yıl 6 ay hapis verilmesinin gerekçesini okuyucularına, “Birkaç tweet, banka hesabı ve oğlunun okulu…” diye duyurdu.

Her gün hapisteki bir gazetecinin portresini yayımlayan Alman Die Welt gazetesi, Mümtaz’er Türköne’den sonra bugün sayfalarını Millet Gazetesi’nin eski yöneticisi Cuma Ulus’a ayırdı. Gazetede Ulus’a ilişkin çıkan haber öyle:

WELT gazetesi muhabiri Deniz Yücel Türk hapishanesinden çıktı fakat yüzlerce muhalif hala içerde.

Biz onları unutmuyoruz ve onların kaderlerini hatırlatıyoruz. Bugün: Cuma Ulus.

Birkaç retweet, bir banka hesabı ve oğlunun okuduğu okul. Bunlar savcının suçlamalarının nedenleri.

Muhalif yazar 2016 yılında darbe teşebbüsünden sonra kapatılan hükümete muhalif Erzincan TV’de çalışıyordu.

TV’nin kapatılmasından kısa süre sonra arkadaşlarından polisin onu aradığını duyup teslim olmak için emniyete gitti.

Terör örgütüne üyelik suçundan Silivri Cezaevi’ne gönderilen Ulus, duruşmasına kadar orada tutuldu.

Hapisteki yedinci ayında kendisine yönelik suçlamayı öğrendi ve özellikle sosyal medya paylaşımlarından dolayı hapise atıldığını anladı.

Türk savcı için ‘gazetecilik suç değildir’ paylaşımı dahi yeterli oldu.

Darbe teşebbüsünde bulunduğuna dair karar çıkartılan Fethullah Gülen’e finansal kaynak sağladığı iddia edilen Bank Asya’da banka hesabı olması dahi suçlama dosyasına girdi ve Gülen Cemaati üyesi olduğuna dair delil olarak gösterildi.

28 Ekim 2015 yılında ‘Millet’ gazetesinde redaktör olan Ulus, gazeteye gelip içerikleri hükumet lehine değiştiren polislere karşı medeni bir şekilde protestoda bulundu.

Cihan Haber Ajans’ına ‘Bu Türkiye için kara bir leke. İşten atıldığımı bir polis memurundan öğrendim’ açıklamasını yapması mahkemede kendisine karşı bir delil olarak sunuldu.

8 Mart 2018’de yedi yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

1 YORUM

  1. Desenize, çocuğu, Fetö damgası yemiş okullarda okumus her ailenin durumu vahim. Reziller istedikleri tarzda kilifina uydurduklari bir suclamayla gozune kestirdikleri herhangi birini hapse gonderip mal varligina el koyabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin