Didim’deki çıplak aramaya suç duyurusu

Aydın’da iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP il yöneticisi Caize Yarıcı, Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Aydın’da 14 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yönetici 13 kadın, 17 Şubat’ta adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 4 kadın, Söke ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldığını açıklamıştı.

Polisin ev baskını sırasında ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP Aydın İl Yöneticisi Caize Yarıcı, yaşadıkları hak ihalelerine ilişkin geçtiğimiz Cuma günü İnsan Hakları Derneği Aydin Şubesi’ne (İHD) başvuruda bulunduktan sonra Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“ÇIPLAK ARAMAYA İKİ KEZ MARUZ KALDIM”

14 Şubat’ta polisler tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığını hatırlatan Yarıcı, ev araması yapıldığı sırada polislerin kendisini bir odaya alarak çıplak arama dayattığını söyledi. Kadın polislerin kendisini çıplak aramaya zorladığını vurgulayan Yarıcı, “Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gittikten sonra bizi yaklaşık üç saat beklettiler. Ardından nezarete koymadan önce 2 kadın 4 erkek polis beni bir odaya götürdü. Kapı yarı açık bıraktılar ve soyun dediler. Bende itiraz ettim neden bu kadar detay giriyorsunuz diye. Bana ‘prosedür’ dediler. 2 kişiydik ve birbirimizle konuşma fırsatımız yoktu. İç çamaşırına kadar beni soydular. Üç defa otur kalk ve zıpla dediler. Yaşanılanlar onur kırıcıydı” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Yarıcı, çıplak aramanın yanı sıra tehdit de edildiğini anlattı: Yarıcı, şunları söyledi:

“Emniyette ifade işlemleri bittikten sonra ilçe emniyet müdürü içeri girdi, ‘Sen ev hanımısın buraya gelmen hoş mu?’ diye sordu. Bende siz beni buraya getirdiniz dedim. Müdür bana ‘Biz hesap sorarız biz güçlü bir Türkiye’yiz ve güçlü bir ülkeyiz.  Bu dünya da öbür dünyada da hesap sorarız’ dedi. Yine ifade işlemleri sırasında benim yürütmüş olduğumuz parti faaliyetlerinden çok şehit olan kardeşimle ilgili sorular soruldu. Kadın polis de, ‘Sen ev hanımısın çoluk çocuğunu yetiştir. Senin buralarda ne işin var. Sen mutlaka bir şey yapmışsındır ki seni buraya getirmişler yoksa biz kimseyi bir şeyle yargılamıyoruz’ dedi.  Yine ifade işlemleri sırasında parti faaliyetlerinden çok, şehit olan kardeşleri ile ilgili soru sordular.”

”HAKKIMI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIM”

Çıplak aramanın bir suç olduğunu ifade eden Yarıcı, “Çıplak arama kanuna aykırıdır. Yapılan çıplak aramayı asla kabul etmeyeceğim ve bununla ilgili hem İHD hem de Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundum. Hakkımı sonuna kadar savunacağım.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin