DHMİ’deki sınavsız atamalara kişisel veri kalkanı

Sayıştay’ın Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) yönelik ‘sınavsız atama’ tespitleri, Kişisel Verileri Koruma Kanunu engeline takıldı. DHMİ 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda, kurumda sınavsız bir şekilde önemli pozisyonlara getirilen personele vurgu yapıldı. Sayıştay denetimleri ile 2017 yılında 16, 2018 yılında 5 ve 2019 yılında da 19 olmak üzere toplamda 40 kişinin şube müdürü olarak atandığı tespit edildi. Bu atamaların Yönetim Kurulu kararlarıyla gerçekleştirildiği de kaydedildi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nun CHP’li Üyesi Orhan Sümer, Sayıştay’ın bu tespitini Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan CHP Milletvekili Orhan Sümer, atamaların izaha muhtaç olduğunu ifade etti. DHMİ’de özellikle 2017 ve 2019 yıllarındaki atamaların liyakat sorununu tekrar ortaya çıkardığını ifade eden Sümer, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Bahsi geçen 40 kişi kimlerdir? Şu anda hangi görevde bulunmaktadır? Bahsi geçen kişilerin ayrı ayrı DHMİ’de çalışma süreleri ne kadardır? Bahsi geçen kişilerin eğitim durumları nedir?”

İKİ CÜMLELİK CEVAP

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, önergeye iki cümle cevap verdi. Çalışanların azami 25 yıldır kurumda çalıştığını söyleyen Karaismailoğlu, talep edilen diğer bilgilerin, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında paylaşılamayacağını dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin