‘Devlet kasasından eşe dosta yemek ısmarladı’ iddiaları Fransız bakanı istifa ettirdi

Fransa’nın Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy, devletin kasasından eşe dosta lüks davetler verdiği yönündeki iddialar üzerine istifa etti. de Rugy, ‘Istakoz skandalı’ olarak da adlandırılan iddialar konusunda suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Yazılı açıklamayla istifasını duyuran bakan, “Aileme yönelik saldırılar ve medya linci, bugün beni geri çekilmeye mecbur bıraktı. Herkesin anlayış göstereceğini düşünüyorum.” dedi.

Euronews’ün haberine göre, maruz kaldığı eleştiriler sebebiyle görevini etkin olarak devam ettiremediğini belirten de Rugy, dün istifasını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunduğunu açıkladı. Bakan ayrıca, hakkındaki haberi ilk yapan basın kuruluşu Mediapart’a karşı suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Mediapart gazetecisi Fabrice Arfi ise, “Biz sadece işimizi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” diyerek açığa çıkardıkları bilginin önemini vurguladı.

Geri ödeme sözü vermişti

Fransız basınında yer alan haberlerde, Fransa Ekolojik Geçiş Bakanı François de Rugy aşırı lüks davetlerini devlet kasasından ödettiği öne sürüldü.

Söz konusu davetlerde pahalı yıllanmış şarapların yanı sıra ıstakozların olması kamuoyunda tepki topladı.

Tepkiler üzerine açıklamada bulunan bakan de Rugy, suçlamaların asılsız olduğunu savunarak söz konusu davetleri ‘iş yemeği’ şeklinde nitelendirdi. Bakan ayrıca tartışmalı her euroyu geri ödeme sözü vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin