DEVA Partisi’nden ‘erken seçim’ açıklaması: Hazır olacağız

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, erken seçim tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İktidarın daha 3 yıllık görev süresinin bulunduğunu hatırlatan Yeneroğlu, “Milletimizin verdiği bu görev süresini dikkate almadan erken seçime gitmek demek, ‘ben bu görevi yerine getiremiyorum’ demektir. İktidar bu noktaya gelmişse, seçimlere gitme noktasında bir intihar teşebbüsü ortaya koymak istiyorsa buyursun!” ifadelerini kullandı.

Mustafa Yeneroğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Covid-19 salgını nedeniyle bugün itibarıyla çalışmalarına başladığını hatırlattı. Genel Kurul’da görüşülecek Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi’ni eleştirdi.

‘BEKÇİLERE VERİLEN YETKİLER, TELAFİSİ ZOR İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SEBEP OLACAK’

Bekçilere, halka yardım, yurttaşlara kimlik sorabilme, zor ve silah kullanma, devriye, üst arama gibi yetkilerin verildiğini belirten Yeneroğlu, “Zaten mevcut kolluk tarafından ifa edilen, sorumluluğu ağır bu görev ve yetkilerin bekçilere de verilmesi doğru değildir. Toplumun nefes alma alanları gün geçtikçe daralırken, toplumun güvenliği ve insan hakları dengesini sağlamak zorlaşmaktadır. Bu durumda bir de polis kadar yeterli eğitime sahip olmayan insanlara bu yetkilerin verilmesi telafisi zor insan hakları ihlallerine sebep olacaktır.” diye konuştu.

DİYARBAKIR’DAKİ İŞKENCE FOTOĞRAFLARI

Diyarbakır’da bir polis memurunun hayatını kaybetmesi üzerine ‘katil zanlısı şüphesiyle’ gözaltına alınan bir kişinin, ters kelepçeli, çıplak ve yere yatırılmış bir şekildeki görüntülerinin, bir milletvekili danışmanı tarafından servis edildiğini hatırlatan Yeneroğlu, “Devlet, hukuk devletine yakışanı yapmalıdır. İddiayı mahkeme tespit eder ve cezayı verir. Aksi düşünülemez.” ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

Bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim tartışmalarına ilişkin açıklamalarını sorması üzerine Yeneroğlu, şunları kaydetti: “Sayın Bahçeli’nin geçmişteki açıklamalarını da biliyoruz. Yarın tersini açıklasa da kimse şaşırmaz. İktidarın daha 3 yıllık bir görev süresi var. Milletimizin verdiği bu görev süresini dikkate almadan erken seçime gitmek demek, ‘ben bu hizmeti yerine getiremiyorum, ben bu görevi yerine getiremiyorum’ demektir. İktidar bu noktaya gelmişse, seçimlere gitme noktasında bir intihar teşebbüsü ortaya koymak istiyorsa buyursun. Biz buna hazır olacağız mutlaka.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin