Derin devlet ve Ergenekon’dan hesap soran savcıya 7 yıl hapis cezası

Bir dönem Türkiye’nin derin devlet, askeri vesayetle mücadele davalarının simgesi haline gelen davalarda görev yapan Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’e hapis cezası verildi. Adana’daki soruşturması kapsamında hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen, “Ergenekon” davası eski duruşma savcısı tutuklu sanık Mehmet Ali Pekgüzel’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Pekgüzel, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Karar aşamasına gelindiği belirtilerek son sözleri sorulan sanık Pekgüzel, ByLock programını yüklemediğini ve kullanmadığını söyleyerek, “Mahkemeye gelen belgeleri kabul etmiyorum. F..ö/PDY üyesi değilim. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Cumhuriyet savcısı ise dosya kapsamındaki delil durumu dikkate alınarak tutuklu sanığın cezalandırılması ve mevcut halinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaasını sundu. Mahkeme heyeti de sanık Pekgüzel’i 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

İddianamede Pekgüzel’in  eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile 12 Haziran-27 Temmuz 2014 tarihlerinde 4 kez görüşmesi suç gibi gösterilmişti.

Pekgüzel’in tutuklandıktan sonra götürüldüğü Mersin E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kurum görevlilerince yapılan üst aramasında üzerinden “F” seri numaralı 1 ABD doları bulunduğu aktarılan iddianamede, sanığın oğlunun da örgütle bağlantılı bir lisede okuduğu suç olarak gösterilmişti.

İddianamede, sanık eski savcı Pekgüzel’in ” Ergenekon ” davasında duruşma savcısı olarak görev yaptığı sırada işlediği öne sürülen “görevi kötüye kullanma”, “görevi ihmal”, “hürriyeti tahdit” gibi suçlamalarla dava açıldığı belirtiliyordu.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Ergenekon’un savcısıyım’ sözleri muhalefet tarafından sıklıkla eleştirilmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin