Der Spigel ‘otokrat’ manşetini attı; Erdoğan ‘Elhamdülillah, iyi birşey, bizden bahsediyorlar’ anladı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Alman dergisi Der Spiegel’in, kendisi ile beraber üç ülke liderini “otokrat” diyerek kapağını taşımasıyla övünerek “O resimlerde dünyayı şekillendiren liderlerden bahsediyor elhamdülillah” dedi

Alman dergisi Der Spiegel’in, yeni sayısında Türkiye, Rusya, Çin ve ABD’nin devlet başkanlarını kapağına taşıyarak Hitler’in ilkesine atıfla “Ich bin das Volk” (Ben halkım) demiş ve “Otokratların devrinde yaşayan insanlar” anlamına gelen “Ich bin das volk das zeitaiter der autokraten” ifadesine yer vermişti.

Kocaeli’nde dün (10 Haziran) düzenlediği mitingde Der Spiegel’in kapağıyla övünen Tayyip Erdoğan da şu ifadeleri kullandı:

Almanların bir dergisi var. Şimdi kapağa 4 resim koymuş, bir tanesi de benim. Ve o resimlerde ‘Dünyayı şekillendiren liderler’ demiş. Elhamdülillah. Biz ‘Dünya beşten büyüktür’ dedik, Davos’ta ‘One minute’ dedik. Hepsi yerini buluyor. Ya bu millet, bu evladıyla beraber oldukça ya ben kiminle iftihar edeceğim. En büyük iftihar vesilem sizsiniz.

“Dünya lideri” furyası Takvim’le başladı

10 Haziran’da “Merkel’i değil Erdoğan’ı kapağına taşıdı” manşetiyle çıkan Takvim gazetesi, Der Spiegel’de olmayan ifadeleri varmış gibi yazmıştı.

Gazetenin internet sitesinde hala bulunan haberde özetle şu ifadeler yer aldı:

Almanya’nın etkili dergisi Der Spiegel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeni dünya düzeni’nin 4 lideri arasında gösterdi. Sandıktan 24 Haziran’da Erdoğan’ın çıkacağını tahmin eden Der Spiegel de Cumhurbaşkanı’nı, Trump, Putin ve Cinping ile kapağına taşıdı. ‘Yeni Dünya’yı işte bu liderler kuracak’ yorumunu yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin