“Diktatörlüğe son adım, Türkiye’de iktidarın seçimle değişmesi artık mümkün değil”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul seçimini iptal eden tartışmalı kararı Türkiye’deki siyasi gelişmeleri yakından takip eden Alman medyasının da gündemine. Der Spiegel dergisi kararı sert bir dille eleştirdi.

Ahval News’in aktardığına göre, Maximilian Popp imzasıyla yayımlanan haberde, “Erdoğan demokrasiyi kaldırdı. Artık Türkiye’de demokratik yoldan iktidarın değişmesi mümkün değil” ifadesine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, seçimleri kazandığı sürece dile getirdiği “Türk seçim sistemi, dünyanın en iyilerinden, şeffaf, güvenilir ve demokratik olanı” söylemine gönderme yapılan haberde, şu değerlendirme yapıldı:

Bu bir dönüm noktasıdır

“Ta ki birkaç hafta öncesine kadar. Erdoğan, önce anketlerde yaygın manipülasyon yapıldığını ileri sürdü. Ardından da seçimlerde ‘organize suç’ işlendiği iddiasını öne sürdü. Bu kez, Erdoğan rejimi bir adım daha ileri gidiyor: Pazartesi akşamı YSK, İstanbul’daki seçimlerin AKP’nin talebi üzerine iptal edilip tekrarlanacağını açıkladı. Bu bir dönüm noktasıdır.”

YSK’nın hükümetin kontrolü altında olduğuna dikkat çeken Der Spiegel, “AKP’nin çıkarlarına kısa vadede hizmet edebilecek bir karar aldı, ancak ülkeyi ağır şekilde yaraladı.” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın, Türkiye’de yargıya boyun eğdirdiği ve medyayı hizaya getirdiği yorumunun yer aldığı haberde, “Yarı özgür seçimler, Türk demokrasisinden kalan son kalıntıydı. Artık değil. Erdoğan, yerel seçimlerdeki sonuçlardan hoşlanmadığı için diktatörlüğüne yönelik son adımı attı.” denildi.

Ekonomik kriz devam edecek

“Türkiye yakın tarihinin en büyük krizlerinden biriyle karşı karşıya” iddiasında bulunan Alman dergisi, ekonomide son aylarda zaten çok acı çekildiğini ve bu durumun daha da devam etmesinin beklendiğine dikkat çekti.

Türk lirasının pazartesi günü sert bir şekilde düşüşünün hatırlatıldığı haberde, muhalefetin yıllarca hükümet tarafından baskı altına alındığı belirtilirken, son kararla devlete ve kurumlarına olan inançlarının ortadan kaldırılmış olabileceği görüşüne yer verildi.

Der Spiegel’e göre YSK, iktidar değişikliğinin artık Türkiye’de seçimlerle mümkün olmayacağı mesajını verdi.

Spiegel, son olarak, “AKP seçimleri tekrar kaybederse, Erdoğan iki kat utanacaktır. Buna izin vereceğini hayal etmek zor” yorumunu yapıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin