Deniz Poyraz’ın katili: Pişman değilim, erken gelseydim daha kanlı olacaktı

HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer, pişman olmadığını söyledi. Gencer, “5 dakika daha erken gelseydim daha kanlı bir cinayet olacaktı.” ifadelerini kullandı.

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden fail Onur Gencer’in yargılandığı davanın ikinci duruşması 3 saat gecikmeyle başladı. İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi salonun küçük olması nedeniyle mahkeme heyetiyle yapılan müzakere sonucunda salona 100 kişinin alınması kararlaştırıldı. Duruşmada çok sayıda baro başkanı ve yönetim kurulu üyesi de hazır bulundu. Duruşmayı HDP milletvekilleri ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi izledi. Mahkeme Başkanı’nın konuşmasının ardından kimlik tespiti yapıldı.

HDP’DEN MÜDAHALLİK TALEBİ

Davaya müdahil olma talebi için konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu acı öncelikle bizim acımızdır. Öfke bizim öfkemizdir. Bu dava bizim davamızdır. Partimiz HDP sanık katilin uzun süreye yayılan bir plan doğrultusunda tasarlayarak, canavarca hisle İzmir il binamızda canımız Deniz’imizi katletmesinden doğrudan zarar görmüştür. Katılma talebimizin olması doğaldır.” dedi.

KATİL MAKAM ODASINDA AĞIRLANMIŞ

Daha sonra söz alan avukat Gurbet Uçar, katil Gencer’in gözaltına alınma biçimine değindi. Uçar, “Bu gözaltına alma biçimi dahi yargılamadaki cezasızlık politikasının göstergesidir. Dosyada görüntüleri var. Makam odasında oturtulmuş. Fotoğraflarını çekmişler. Büyük bir konfor sağlandı kendisine. Bu konforun cezaevinde devam edip etmediğini bilmiyoruz. Emniyette kalma süreci 24 saat hiçbir delil toplanmadan cezaevine gönderildi. Etkili bir soruşturma yapılmadı.” diye konuştu.

KATİL: PİŞMAN DEĞİLİM

Verilen aranın ardından sanık Onur Gencer’in savunmasına geçildi. Mahkeme başkanı iddianamedeki suçlamaları okuyarak, sanıktan savunma yapmasını istedi. Gencer, “PKK ile yaşadığım birçok travma ve bu travmalardan kurtulmak için gerçekleştirdiğim kanlı baskın bakımından pişman değilim. Deniz Poyraz’ın kendisi ve ailesinin araştırılmasını istiyorum. Bazı istihbaratçıların öldürülmesinden sorumlu olanın Deniz Poyraz olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İÇİMİ SOĞUTMAK İÇİN EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

Mahkeme Başkanı’nın “eylemi gerçekleştirme nedenin neydi?” şeklindeki sorusuna Gencer, “İçimi soğutmak, travmalarımdan kurtulmak ve kendimi hissetmek için yaptığım baskında HDP/PKK örgütünün durdurulmaması için yaptım. Kendim yaptım.” diye konuştu.

Mahkeme başkanının “Bu kararı nasıl aldın, eylemi gerçekleştirene kadar neler yaptın?” sorusuna da Gencer, “Suriye’de YPG’nin bizzat bana yaptığı suikast sonrası misilleme yapılmaması nedeniyle intikam zamanın geldiğini fark ettim. İntikam için fırsat bekledim. Daha kısa yoldan masumlara zarar vermeden HDP binasını uygun gördüm. 16 Haziran Çarşamba günü saat 5 sıralarında o HDP’linin son damlayı taşırması ile birlikte ok yaydan çıktı.” ifadelerini kullandı.

POLİGONDA KENDİMİ GELİŞTİRDİM

“Atış eğitimi alman, silah ruhsatı alma sürecin var bunları ayrıntısıyla anlat” sorusuna Gencer, şu cevabı verdi: “İntikam planı 5 yaşından itibaren kafamda vardı. Şekillenmemişti. Biraz daha doğaçlama bir şekilde beklentim vardı. Av tüfeği alma sebebim atış zevkim sebebiyleydi. Atış eğitimi aldım, poligonlarda kendimi geliştirdim. Tüfek almam eğlence içindi ama tabanca intikam içindi. Ta ki 16 Haziran’a kadar. İntikam dayanılmaz bir noktaya gelmişti. 16 Haziran gecesi sinirden uyuyamamıştım, 10.30 civarı taksi ile binanın önüne geldim, 11.00’e doğru ve tabanca ile içeri girdim. 5 dakika daha erken gelseydim, daha kanlı bol leşli bir cinayet olacaktı.” sözlerini sarf etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin