Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer mahkemede gülünce arbede çıktı

İzmir’de HDP İl Binası’nı silahla basarak parti üyesi Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle” yargılandığı davanın ilk duruşması İzmir Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda başladı.

17 Haziran’da Sağlık Bakanlığı’nda acil tıp teknisyeni olarak görev yapan Onur Gencer’in Sağlık Bakanlığı tarafından Ocak-Şubat 2020 tarihleri arasında Suriye’nin Menbiç kırsalında konuşlu TSK birliklerinde bir ay görevlendirildiği ortaya çıkmıştı. Onur Gencer tarafından HDP İzmir İl Başkanlığı binasına düzenlenen silahlı baskında parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledildiği saldırıya ilişkin açılan dava bugün İzmir Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

KATİL, AİLEYE GÜLÜNCE ARBEDE ÇIKTI

Onur Gencer’in duruşma salonundan çıkarılırken ailenin yanından geçerken gülmesi üzerine arbede yaşandı. Aileler ve avukatlar mahkeme heyetine “Katil neden bu kadar rahat?” ifadeleriyle tepki gösterirken HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş da ailenin sanıkla çok yakın oturtulması ve dışarıya çıkarken ailenin önünden geçirilmesine tepki gösterdi.

POLİSLER DURUŞMAYA KATILANLARI VİDEOYA ALDI

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, duruşma salonunda güvenlik gerekçesiyle bulundurulan polislerin duruşmaya katılan kişileri video kaydına alması üzerine gerginlik yaşandı. Avukatların müdahalesi sonrası çekilen video sildirildi. Duruşmayı izlemek isteyen kurum temsilcileri ve yurttaşların bir kısmı duruşma salonuna alınmadı. Polisler, kurumlardan sadece iki tane temsilci alabileceklerini, yetki belgesi sunmayan avukatların ise duruşma salonuna giremeyeceğini söyledi.

Davaya yönelik çok sayıda katılım nedeniyle avukat 6. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna alınan duruşmada Gencer’in “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi ve “iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme” ile “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin