Deniz Kuvvetleri’nde ‘fetömetre’ temizliği: Başımız yanacak!

Dönemin Deniz Kuvvetler Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın mucidi olduğu ‘fetömetre’, Deniz Kuvvetleri’nin başını fena ağrıtacak. KHK’lı Deniz Kurmay Albay Halis Tunç’un paylaşımlarına göre DKK’lığı, ‘fetömetre’ işlemlerinin organize edildiği Adli Takip, İnceleme ve İdari İşlem Şubesi’ni lağvetmek için bir çalışma yürütüyor. Söz konusu şubenin kapatılmak istenmesinin sebebi ise bugüne kadar yapılan işlemlerin hukuksuz olması nedeniyle ileride yaşanacak sorunlar. Gelecekte hesap sorulacak ‘muhatap’ bulunamasını istiyorlar.

Komuta kademesi, Cihat Yaycı’nın televizyonlarda yaptığı ve hukuksuzlukların itirafı olarak yorumlanan açıklamalarından da rahatsız. Son dönemde bazı savcıların da Kuvvet’i arayarak, Yaycı’nın konuşmalarının kendilerini zor durumda bıraktığını söylediği belirtiliyor. Kendisi hakkında konuşulanları duyduktan sonra Kuvvet Komutanlığı’nı arayan Yaycı’nın tehdit ettiği belirtiliyor. Halis Tunç, “Şimdilerde sanırım Adli Takip ve İncelme ve İdari İşlem Şubesi’nde coşkulu bir koşuşturma var. Kapatıldı veya eli kulağında. Ama çanlar kimin için çalıyor? Bir bomba daha var. Teyit edince pimini çekeceğim.” diyor.Cihat Yaycı’nın uydurduğu ‘fetömetre’ kriterlerine dayanılarak 16 bin TSK mensubu, haklarında hiç bir delil olmaksızın ihraç edildi, binlercesi tutuklandı. 

Kurmay Albay Halis Tunç’un paylaşımları şöyle:

“Emekli Tümamiral Cihat Yaycı biliyorsunuz, 18 Mayıs 2020’de emekliye zorlandı. Emeklilik sonrası Deniz Kuvvetleri ile ilişkileri fena değildi. Kendisine özellikle Yunanistan ve Deniz sorunları ile ilgili gelişmeler ve ihraçlar konusunda bilgi aktaran emrindeki eski personel dahi vardı.”

SAVCILAR DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NI UYARIYOR

Cihat Yaycı televizyon programlarına çıkıp boy göstermeye başladı. Fakat akademisyen kimliği dışına çıkıp, özellikle Fetömetre konusunda tepki çeken açıklamalar yapmaya başlayınca, Dz.K.K. Oramiral Adnan Özbal kendisine haber göndererek şunu söylüyor: “Bu uygulama nedeniyle zaten zor durumdayız. Cihat’ın emekliliği sonrası bir kaç yeni savcıdan bu uygulama konusunda uyarı niteliğinde tavsiye aldık. Kendisinin çıkardığı uygulamayı iyice ifşa ederek herkesi zor duruma sokmasın.”

KOMUTANLARA ‘CİHAT YAYCI’ UYARISI

“Okların kendisine döndüğünü gören Yaycı bu uygulamasını haklı çıkarmak için basında bu konuya daha da çok yer verince ipler kopuyor ve Dz.K.K’nı bütün amiralleri, Cihat Yaycı ile bilgi paylaşımı ve ilişkilerinin seviyesi konusunda uyarıyor.

Bütün talepleri nazikçe karşılanmayan Cihat Yaycı birşeylerin döndüğü konusunda şüpheleniyor ve önceden emrinde çalışan ve tuğamiral olması konusunda da büyük destek verdiği Dz.K.Per.Bşk.Tuğa.Nihat Baran’ı arıyor. Kendisine hakkında bir sıkıntı olup olmadığını soruyor.”

ÇÖZÜM; O ŞUBEYİ LAĞVEDELİM

“Nihat Baran, kendisine ulaşan herhangi bir şey olmadığını, bildiği bir konu varsa araştırabileceğini söylüyor. Fakat Personel Başkanının bilmemesi gibi bir durum söz konusu olmadığını bilen Cihat, lafı geçiştirerek havadan sudan konuşup telefonu kapatıyor.
2020 Ekim gibi Tuğa. Yalçın Özkütük, Cihat Yaycı’nın yerine atanan Kurmay Başkanı Kora.Aydın Şirin’e bir teklifle geliyor. “Bu FETÖMETRE’nin yürütüldüğü Adli Takip, İnceleme ve İdarî İşlem Şubesinin (ATİİİ Ş) kapatalım. Bu işin sonunun iyi görünmediğini gerekçe gösteriyor.

Konu Dz.K.K’na taşınıyor. Özbal’a sunulan gerekçeler çok ilginç.

1. Kişisel veriler konusunda yetki aşımı
2. Somut veriler olmadan kişilerin özlük haklarından mahrum edilmesi
3. Yeni savcılardan gelen uyarılar
4. Cihat’ın açıklamalarına gelen tepkiler ve personelin endişesi

İLERİDE MUHATAP BULAMASINLAR

Peki kapatınca ne elde edileceği konusunda ise:

1. Şube lağv edilerek, ileride muhatap bulunamayacağı, bunun için şubede görev yapmış kişlerin de emekliliğe sevk edilmesi ihtimali konuşuluyor.
2. Şube açık durduğu için şahıslar hakkındaki 10 bine yakın dosyadan kurtulunamadığı, şube kapatılırsa, bir şekilde dosyalardan kurtulunabileceği.

Bunun zaten Cihat Yaycı’nın inisiyatifi olduğu, bunun kamuoyu ile bir yolla paylaşılması gerektiği, Yaycı’nın sorumluluğu üstlenmesi gerektiği gibi hususlar belirtiliyor.

NOT: ATİİİ Ş. lağvedilse de, kişiler emekli edilse de o dosyalar hukuki içerikli olduğu için 20 yıl saklanması gerekir. Sanırım dosyalar taşınma sonrasında kaybolacak! Kişiler zaten emekli değil cehenneme de gitse bulunur!”

BİLEZİKLİ KOÇ AÇIKLAMASIYLA DANANIN KUYRUĞU KOPTU

“Duyuru twitimde attığım @cuneytozdemir ‘e teşekkür etmem dikkatinizi çekmiş olabilir. Dananın kuyruğu Cüneyt Özdemir’in Cihat Yaycı ile Şubat 2021’de Fetömetre konusunda yaptığı programdan sonra kopuyor. Bunda benim de katkım olmuş olabilir:)

Fetömetre bu program sonrası toplumdan büyük tepki alıyor. Bu da Deniz Kuvvetlerini kara kara düşünceye sevk ediyor. Dz.K.K. Özbal, Kora.Şirin ve Tuğa.Özkütük ve İnanır’ı çağırıyor ve ATİİİ Ş.nin kapatılması konusundaki gelişmeyi soruyor.”

CİHAT YAYCI ARADIĞI DESTEĞİ BULAMIYOR

“Şimdi daha ilginç noktaya geleyim. Bu gelişmelerden habersiz Cihat Yaycı @cuneytozdemir programı sonrasında Kuvveti arayıp, toplumdan gelen tepkiler nedeniyle, MSB aracılığıyla kendisine destek verecek şekilde “Fetömetre konusunda açıklama yayınlanmasını talep ediyor.”

Özbal, bu bilgiyi ileten şube müdürünü “Cihat’a hitaben” küfürlü sözlerle odadan kovuyor. Bu şube müdürü ortalıkta Cihat Yaycı aleyhine “başımızı yakacak o.ç.” şeklinde konuşmaya başlıyor. Cihat sessizliğin pek hayra alamet olmadığını sezmiştir sanırım!”

BENİMLE BİRLİKTE ÇOK KİŞİ YANAR

“Son nokta, Cihat Yaycı Kuvveti arayarak “hakkında konuşulanlardan haberdar olduğunu ve kendisi ile birlikte çok kişinin de bundan kurtulamayacağını” söyleyerek tehdit ediyor. Şimdilerde sanırım ATİİİ Ş’de coşkulu bir koşuşturma var.

Fetömetre İşlem Şubesi yani binlerce subay-astsubayın hayatını hiç eden bir dönemin meşhur ATİİİ Ş kapatıldı veya eli kulağında. Ama çanlar kimin için çalıyor? Savcılarımızı bu konuda tekrar uyaralım. Bir bomba daha var. Teyit edince pimini çekeceğim.”

1 YORUM

  1. Savunmayı şöyle yapacaklar, ki daha önce aynısınuçı yaptılar ve insanlarda inanmıştı buna. Fetömetre bir senaryodur diyecekler. Bu sefer olayı bir nokta ileri taşıyacaklar. Senaryonun birde pratiğini yapmak istemiştik diyecekler. Adım gibi eminim insanların içinde müslümana karşı kin ve nefret olduğu için buna da inanacaktır.
    İnsanların duygularıyla oynadılar. Yıllarca faili meçhul cinayetlerde hedef olarak müslümanları gösterdiler. Bunu insanların kafasına kazıdılar. İnsanlar katili bilinmeyen bir olay üzerinden müslümanlığa düşman edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin