Demirtaş’ın Erdoğan talebine mahkemeden ilginç cevap: ‘Getirirseniz dinleriz’

Kobani Davası’nın 16. duruşmasında kararını açıklayan mahkeme, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’liler ve avukatları tarafından getirilmesi halinde dinlenebileceğini belirtti.

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 20’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani Davası’nın Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonunda görülen 16. duruşması dün sona erdi. Yargılanan siyasetçiler birçok talepte bulundu. Bu taleplerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duruşmada dinlenmesi talebi oldu.

DEMİRTAŞ TALEP ETTİ

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MİT Eski Müsteşarı Emre Taner, MİT Başkanı Hakan Fidan, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Mahkeme, Demirtaş’ın bu talebi için davanın aydınlatılmasında katkı sunamayacağını belirtti ve mahkeme tarafından bu kişilerin çağrılmayacağını açıkladı. Ancak, yargılanan siyasetçiler ve avukatlarının bu kişileri hazır etmesi durumunda mahkemenin dinleyeceğini söyledi.

16. duruşmaya yönelik mahkeme heyetinin kurduğu ara karar UYAP’a yüklendi.

TALEPLERE RET

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, verilen ara kararda, avukat ve siyasetçilerin tüm taleplerinin mahkeme tarafından reddedildiği görülürken, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Başkanı Hakan Fidan, MİT eski müsteşarı Emre Taner, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi reddetti.

Talep reddinde ise önceki ara kararlarında yer alan “Mahkememiz dava dosyasına konu iddianame ile sanıkların üzerlerine atılı suçları işlediklerine ilişkin iddia nedeniyle yargılamanın yapıldığı iddianame dışında sanık tarafından tanık olarak dinlenmesini talep ettiği kişilerle ilgili olarak dile getirilen hususların yargılama konusu olmadığı nazara alındığında sanığın belirttiği kişilerin tanık olarak dinlenmesinin mahkememiz dava dosyasına konu eylemlerin aydınlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmediğinden tanık olarak dinlenmeleri hususunda mahkememizce işlem yapılmasına yer olmadığına, ancak CMK’nın 178. maddesi uyarınca sanığın tanık olarak dinlenmesini istediği kişilerin sanık ya da müdafilerince mahkememizde hazır edilmesi durumunda tanık olarak dinlenmesine” ifadelere yer verdi. Mahkemenin gerekçesinde, Erdoğan, Ala, Fidan, Taner ve Davutoğlu’nun HDP’liler ve avukatları tarafından mahkemede hazır edilmesi halinde dinleneceği kaydedildi.

TAHLİYE ÇIKMADI

Tutuklu yargılanan 20 siyasetçi hakkında kopyala-yapıştır ibarelerle tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, duruşmaya iki hafta ara verdi.

Bir sonraki duruşma periyodu 26-27-29-30 Eylül, 03-04-06-07 Ekim olarak belirlendi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin