‘Demir Yumruk’ operasyonu: Şirketlere kayyım atandı, 500 milyon TL’ye el konuldu

‘Demir Yumruk’ operasyonu kapsamında 39 şirkete kayyım atandı. 8 bin 690 banka hesabına, 261 taşınmaz ile biri uçak olmak üzere 328 araca ise el konuldu. Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı ileri sürülen firmalara yönelik Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmişti. Soruşturma kapsamında İskenderun’da gözaltına alınan Erol Evcil, ifadesi alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Yaklaşık 10 aylık soruşturma sonrası, dün 29 ilde yapılan Demir Yumruk operasyonuna ilişkin ayrıntılar belli oldu. Operasyon kapsamında 8 bin 690 banka hesabında bulunan mevduata, 261 taşınmaza, biri uçak olmak üzere 328 araca el konuldu, 39 şirkete kayyım atandı. Operasyonda, ayrıca 500 milyon liranın üzerinde para ve ziynet eşyası ele geçirildi.

Üç ayrı suç grubuna yönelik yapılan ve şu ana kadar 309 şüphelinin gözaltına alındığı soruşturmada, şüphelilerin Türkiye genelindeki demircilik sektöründe ‘fiyat belirleme’ noktasında oldukları tespit edildi.

OPERASYONDA 4 TIR MALZEME ELE GEÇİRİLDİ

Gözaltına alınan şüphelilerin Ankara’ya gönderilmesinin ardından, operasyon kapsamında 95’i şirket olmak üzere 470 adreste yapılan aramalar da tamamlandı. Söz konusu yerlerde yapılan aramalarda, 53 milyon lira, 2 milyon 456 bin dolar, 161 bin Avro, 402 milyon lira değerinde mücevher ile 12 ruhsatsız tabanca ve 1051 dijital materyal ele geçirildi.

Ayrıca suç örgütlerinden ele geçirilen evrak ve belgeler de 4 TIR’a yüklenerek Ankara’ya getirildi.

İFADELER ALINMAYA BAŞLANDI

Soruşturma kapsamında gözaltına alanın 308 kişinin haricinde, bilgi sahibi 455, ikmalen şüpheli 244 ve 8’i müşteki olmak üzere 707 kişinin ifadeleri alınmaya başlandı.

Operasyonun ardından soruşturmanın derinleştirilerek sürdürüleceği, demir çelik sektöründeki bazı firmaların mercek altına alındığı ve şüpheli ifadeleri, elde edilecek yeni delil ve belgeler doğrultusunda yeni gözaltıların olabileceği öğrenildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Cevheri Güven’in anlattıkları doğruymuş demek…

    Peki bu operasyonu yapan bürokratlar “bugüne kadar neden beklediler?” Acaba operasyon yapılanlar haraç ödemelerini mi aksattılar!?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin