Demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk’a Kobane Davası’ndan tahliye

Demans hastası eski HDP Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk için yargılandığı Kobane Davası’ndan tahliye kararı verildi. Ancak Tuğluk’un başka bir dosyadan hükümlü olması nedeniyle tutukluluğunun devam edeceği öğrenildi. Tuğluk Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

İŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında HDP eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobane Davası’nın 15’inci duruşması, 8’inci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.

5 Ağustos’ta görülen duruşmada gece yarısı mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme, demans teşhisi konulan Tuğluk’un tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu siyasetçilerin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

ARALIK 2016’DAN BERİ TUTUKLU

Kararda, “… Sanık Aysel Tuğluk’un sorgusunun yapılmış olması ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağı anlaşılmakla hakkında CMK’nun 109/3-a maddesi uyarınca yurt dışına çıkamamak adli kontrol tedbiri uygulanarak tahliyesine, başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü olmadığı takdirde derhal salıverilmesi için bulunduğu ceza infaz kurumu müzekkere yazılmasına…” ifadeleri kullanıldı.

Avukat Cahit Kırkazak’ın belirttiğine göre Tuğluk’un tutukluluk hali başka bir dosyadan hükümlü olması nedeniyle devam edecek. Aysel Tuğluk, 29 Aralık 2016’dan bu yana tutuklu bulunuyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin