Davutoğlu’nun partiyi kurma tarihi belli oldu; Cumhurbaşkanlığına da aday olacak

AKP’den ihracı istenince sonucu beklemeden istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yeni partiyi kurması bekleniyor. Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı’na da adaylığını açıklayacak.

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibinde bulunan birlikte ihracı istenmesinin ardından istifa eden eski AKP Milletvekili Selçuk Özdağ’la görüştü. Özdağ, yeni partiye ilişkin Uğuroğlu’nın sorularına cevap verdi. Özdağ, cumhurbaşkanı adaylarının “Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu” olduğunu söyledi ve hedeflerini de şöyle açıkladı: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yanlış olduğunu ama yanlışlarla dolu sistemle seçime girileceğinin de farkındayız. Bu yanlış sistemde yüzde 50 + 1’i tek başımıza almanın yoluna çıkıyoruz.”

Özdağ, “Bu hedeflerinize nasıl ulaşacaksınız?” sorusuna cevabı şöyle oldu:

“Türkiye’nin bütün problemlerini dile getiren, çözüm önerileri sunan yeni bir siyasi yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Laf kalabalıklarıyla değil de icraatla, eylemlerle vatandaşa en güzel hizmeti sunacağımıza inanıyoruz. Örneğin milyonlarca vatandaşımız EYT ile ilgili bir beklenti içerisinde. KHK’larla, yargıyla, adalet mekanizmasıyla, OHAL dosyalarla ilgili önemli sorunlar var. Tam demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü en önemli hedeflerimizdir. Basın ve fikir özgürlüğü diyen, üniter yapı içerisinde Türkiye’yi özgür ve zengin yapmak için çaba sarf eden bir yapı oluşturacağız. Biz ideoloji siyaseti yapmayacağız. İdeolojimiz adalet olacak zaten devletin imanı da adalet olmalı. Türkiye’de işsizliğe, yasaklara, yoksulluğa çözüm üretecek, basın özgürlüğüne, eğitimde fırsat eşitliğine, gelir dağılımında adalete önem verecek, yolsuzluklara asla taviz vermeyeceğiz. Ülkemiz dış politikada çok sıkıntılı günler geçiriyor. Sorunlar dağ gibi ama çözüm üretilemiyor.”

İttifaklar konusuna net cevap vermeyen Özdağ, “Biz Türkiye’de herkes tarafından kabul gören, makul olan her fikrin ve düşüncenin saygı göreceği merkez bir yapı oluşturmak istiyoruz” dedi.

DAVUTOĞLU’NUN PARTİSİNİN KURULUŞ TARİHİ BELLİ

Partinin kuruluşu için şafak saymaya başladıklarını söyleyen Özdağ, “En geç Kasım ayı sonu partimiz kurulmuş olacak” ifadelerini kullandı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kurulmayı hedeflediklerini belirten Özdağ, “25 Kasım, kadına diğer partilerden çok daha farklı değer veren bir siyasi parti olacağımızın da taahhüdü olur” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin