Davutoğlu: Erdoğan bizzat çevresini cuntacı odaklarla dokumuştur

İstanbul Şehir Üniversite’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kapatılmasından sonra eleştirilerin dozunu artıran Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ‘Cumhurbaşkanı iyi ama çevresi kötü’ aldatmacasının daha fazla savunulacak hali kalmadığını söyledi. Davutoğlu, “Türkiye’deki adaletsizliğin, hukuksuzluğun, yasakçılığın, baskının, kötü yönetimin sorumluluğu bizatihi Erdoğan’ın omuzundadır; çünkü çevresini bu cuntacı odaklarla dokuyan da bizzat kendisidir.” dedi.

Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Başkanlığı’nın 1. Olağan Kongresi’ne konuşan Ahmet Davutoğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

Davutoğlu Türkiye’nin tarihinin en cahil, en liyakatsiz kadrolarıyla yönetildiğini söyledi.

ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NİN KAPATILMASI ZALİMLİKTİR

Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kapatılmasını da sert tepki gösteren Davutoğlu “28 Şubat’ta yerlerde sürüklenenlerin, hapislere girenlerin, okullardan atılanların kurdukları bir üniversite bizzat Tayyip Erdoğan tarafından zorbalıkla kapatıldı. Bu zalimliği niye yaptılar biliyor musunuz? Bu kirli karara imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta muhafazakâr dindar kesimler olmak üzere bütün topluma şu mesajı vermeye çalışıyor: Ya boyun eğeceksiniz ya da tasfiye edileceksiniz. Biz de buradan yanıt veriyoruz. Boyun eğmeyeceğiz. FETÖ artıklarına da, 28 Şubat artıklarına da asla boğun eğmeyeceğiz.” dedi.

Ekonomiye yönelik eleştirilerde de bulunan Davutoğlu, “Bugün yatırımcılar nezdinde Türkiye sermaye kontrolleri uygulayan bir ülkedir. Bunu da sözüm ona ‘milli ekonomi’ diyerek aklıyorlar. Allah aşkına bunların milli bir tarafı kaldı mı?” diye sordu.

Partililere “Halkın vicdanından kopmayacaksınız, halkla beraber yürüyecek, halkla ‘geleceği’ inşa edeceksiniz” sözleriyle seslenen Gelecek Partisi lideri, partisinin büyük kongresini de eylül ayında yapılacağını açıkladı.

İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ VURGUSU

Konuşmasında sık sık ‘insan hak ve özgürlükleri’ vurgusu yapan Davutoğlu’nun ilçe kongresindeki konuşmalardan bazı başlıklar şöyle:

Artık ‘Cumhurbaşkanı iyi ama çevresi kötü’ aldatmacasının daha fazla savunulacak hali kalmamıştır.

Türkiye’deki adaletsizliğin, hukuksuzluğun, yasakçılığın, baskının, kötü yönetimin sorumlusu bizatihi Erdoğan’dır; çünkü çevresini bu cuntacı odaklarla dokuyan da bizzat kendisidir.

İktidarın yolu da, yol arkadaşları da ortada. Milletimiz olan-biteni engin ferasetiyle görüyor.

Şehir Üniversitesini kapatma kararı aslında özgüven ve birikimden yoksun olanların nitelikli kaliteye düşmanlıklarının eseridir.

SENDEN DAHA NİTELİKLİ OLANLARI YA TASFİYE ET YA DA BOYUN EĞDİR!

Kendi birikimine güvenemeyen ve özgüvenini kaybeden otoriter yöneticiler iki yolu tercih ederler: Senden daha nitelikli olanları ya tasfiye et ya da boyun eğdir!

“Biz iktidara gelmek için geliyoruz. Bu ülkeyi adalet ve özgürlükle yönetmek için geliyoruz. Her türlü baskıya, tehditlere ve yasaklara rağmen dimdik ayaktayız. Kulaklarımız trol çetelerinin hezeyanlarına değil, milletimizin çağrılarına açık.

Milletimiz iktidarın herkesi hain görmesinden, rant kavgalarından, yolsuzluklarından, ekmeğini küçültmesinden bıkmış durumdadır.

Görünür görünmez iktidar ortaklarıyla birlikte Türkiye’yi yönetenlerin iktidarda bir gün daha fazla kalmaktan başka bir vizyonu yoktur. Onun için milletimizi kutuplaştırıyorlar.

DAVAMIZ KULA KULLUĞUN SONA ERDİRİLMESİ DAVASIDIR

Bu dava iktidar güç davası değildir, kula kulluğun sona erdirilmesi davasıdır. Selam olsun insan onuru için ayağa kalkanlara, selam olsun yolsuzluklara karşı temiz siyaset diyenlere, herkes için hak ve hürriyet diyenlere.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin