Davutoğlu depremi devam ediyor: MYK ihraç talebiyle disipline sevk etti, istifalar geldi

Ahmet Davutoğlu’nun arasında olduğu 4 AK Partili ihraç istemiyle disipline gönderildi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski milletvekilleri Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı kesin ihraç talebiyle AK Parti Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Davutoğlu ve üç eski milletvekilinin ihraç talebiyle disipline sevk edilmesinin ardından AKP’de tepki istifaları gelmeye başladı.

AKP Erzincan eski milletvekili Talha Erol Durmaz partisinden istifa ettiğini duyurdu.

AKP MYK’DAN İHRAÇ İSTEMİYLE DİSİPLİN KURULUNA SEVK

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) bugünkü toplantısında yeni parti kuracağı iddia edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verildi.

Davutoğlu’nun yanı sıra eski vekiller Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı oybirliği ile disipline gönderildi. Eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin de kesin ihraç talebiyle il disiplin kurullarına sevk sürecinin işletileceği öğrenildi.

DAVUTOĞLU: ERDOĞAN’LA 5 KEZ GÖRÜŞTÜM, ELEŞTİRİLERİMİ İLETTİM

Yeni parti kuracağı öne sürülen Davutoğlu’nun, son dönemde hükümete yönelik eleştirileri gündemdeydi. Davutoğlu, TV 5 yayınında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la 2016’dan beri 5 kez görüştüğünü ve anayasa değişikliği başta olmak üzere eleştirilerine ilettiğini söylemişti.

Davutoğlu, “Bunu çekingen, mahcup bir edayla söylemiyorum, kararlı bir şekilde söylüyorum: Ümidimizde çok ciddi zayıflama var, halkta da talep ve beklenti artıyor. Dolayısıyla yeni bir siyasi harekete ve partiye ihtiyaç var. Onlar (AK Parti) dese ki gelin konuşalım, konuşuruz. Eğer önümüzdeki günlerde bu çağrımız yanıtsız kalırsa yeni bir hali yeni bir yol olarak bağlamaz lazım. Dikkate alınmazsa yeni bir yoldan kastım da açıktır” demişti.

ERZİNCAN MİLLETVEKİLİ DE İSTİFA ETTİ

AKP 25. dönem milletvekili Talha Erol Durmaz, Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarının ihraç edilmelerine tepki gösterdi ve istifa ettiğini duyurdu.

Facebook hesabından bir açıklama yapan Talha Erol Durmaz şu ifadeleri kullandı:

Kısa da olsa bir dönem milletvekilliğini yaptığım, kuruluşundan beri yapmış olduğu hayırlı işlerle iftihar ettiğim ve destek verdiğim, sevincinde sevindiğim, üzüntüsünde üzüldüğüm, milletin kendi özünden oluşan ve gözünden esirgediği AK PARTİ’den;  Bir dönem Genel Başkanlık ve 3 yıla yakın Başbakanlık yapmış olan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU’nun ve yol arkadaşlarının ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevkedilmesi gerekçesiyle organik ve duygusal bağımı keserek istifa etmiş bulunuyorum. Kamuoyuna saygıyla arz ederim.

Dr. Talha Erol DURMAZ 25. Dönem Erzincan Milletvekili

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin