Darbe komisyonunda İlker Başbuğ’a sorulmayan sorular [Erman Yalaz]

Merhum Mehmet Ali Birand, meşhur ‘borulu brifing’te kendisine İlker Bey dediği için fırça yemişti. Muhtemelen yazdığımız sorulara da kızacak, ancak tarihe not düşme görevimiz var. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, dün TBMM 15 Temmuz darbesini araştırma komisyonuna konuştu. Dört saati aşkın kısmın çoğunluğu kendi sunumu. Sorulara çok yer kalmadı denebilir. Sağolsun CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Periscope yayını sayesinde Paşa’yı kelimesi kelimesine takip etme imkanı oldu.

Gelelim ne dediklerine…

Paşa, kitaplarını sundu önce heyet şöyle bir gerindi, rahatladı. Sonra yeni bir şey anlatacağımı düşünmüyorum ama deyip, önceki konuşmalarına atıfla 15 Temmuz’u hizmet hareketine, cemaate, ordu ve devletin içindeki yapılanmalara bağladı. Sivil bir yapıya silahlı terör örgütü, dedi, sicilini unutarak. MİT’in yapısının değiştirilmesini istediğini, başarılı olamadığını, bunun yine de yapılması gerektiğini, cemaatin sosyal bir gerçeklik olduğunu ancak tehlikeli olduğunu ilettiğini ancak baştakilerin anlamadığını anlattı kendi inancıyla… Çelişkilerine, kendi döneminin darbeci ruhuna, eylemlerine hiç dokunmadı. Ama bir kaç yerde açık verdi, hatta bazı şeyleri ağzından kaçırdı.

Komisyon başkanı  Reşat Petek bu konuları hatırlar diye düşünmüştüm ama sanırım iyi bir hafıza kaybı var kendisinde. Ziyanı yok. Darbe Komisyonu zaten darbeyi ve aktörlerini ortaya çıkarma derdinde değil. Suçlama yapalım kafi diyor. Başbuğ göreve gelmeden ve geldikten sonra ülkede yaşananları bir hatırlayalım ve soralım darbe komisyonu üyelerinin yerine İlker Bey’e.

1- E-MUHTIRA İLE MECLİSİ VE SİYASETİ ORTADAN KALDIRMA AMACI MI GÜTTÜNÜZ?

Tarihe e-muhtıra olarak geçen ve Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesini durduran 27 Mayıs 2007 tarihli geceyarısı muhtırasını dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile birlikte KKK komutanı olarak siz mi hazırladınız? Siyasete ve Meclis iradesine doğrudan müdahale anlamı taşıyan muhtıradaki payınız ve sorumluluğunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2- AK PARTİ KAPATMA DAVASI VE BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK YASASI İPTAL TALİMATLARINI SİZ Mİ VERDİNİZ?

4 Mart 2008 günü saat 17.00’de 06 LLU 81 plakalı mavi-siyah Mercedes ile siz Kara Kuvvetleri Komutanı iken komutanlığa gelen dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ile yaptığınız gizli görüşmede neler konuşuldu?

AK Parti kapatma davası ve türban konusuyla (üniversitelerde başörtüsü serbestisi getiren anayasa düzenlemesinin iptali) ilgili bir şeyler konuşmuş olabilir misiniz? Bir saat 15 dakikalık görüşme ile yargıya müdahale ederek AK Parti’yi kapatma sürecini hızlandırması için Paksüt aracılığıyla dönemin yüksek yargısından bir talepte bulundunuz mu?

Kameraları neden kapattınız, koridorlar ve komuta katı neden boşaltıldı, ziyaret neden gizlendi? Görüşmede başka kimler vardı?

3- HÜKÜMETİ BİTİRME EYLEM PLANI TALİMATINIZI ANLATIR MISINIZ?..

Komisyonda konuşurken ‘MİT’ten bize Kurdoğlu Cemaati dışında bir yapıya dair bilgi gelmedi’ diye hayıflandınız. İpucu verdiniz. İçinde Kurdoğlu Cemaatine yönelik eylem planlarının da bulunduğu AK Parti ve Güleni Bitirme Planı diye maruf, 12 Haziran 2009’da Taraf gazetesinin başarısıyla ortaya çıkarılan Genelkurmay Harekat Dairesince hazırlanan hükümeti ve Gülen Cemaati’ni bitirme amaçlı  psikolojik harp ve eylem planının hazırlanması talimatını siz mi verdiniz?

bas4

4- BİTİRME PLANINDA SIRA AKP’YE GELDİ Mİ?

Planın “İcra” bölümünde ‘Laik düzeni yıkıp İslam devleti kurma hayalindeki AKP hükümeti ve Gülen grubu başta, dini oluşumların faaliyetlerine son vermek için çalışılacaktır.’ dediniz. AKP-Erdoğan rejiminin 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet sürecinde içine düştüğü durumdan yararlanarak bu planı son 3 yılda hızlandıran projede bir katkınız var mı? 2009’da hazırladığınız harekat ve yok etme planı işliyorsa, Cemaati de bitirdik diyorsanız, sıra AKP’ye gelmiş midir?

5- SİLAHLI TERÖR ÖRGÜT İLAN EDEBİLMEK İÇİN HANGİ TUZAKLARI KURDUNUZ?

Bugün silahlı terör örgütü diye yaftalamaya çalıştığınız Hizmet Hareketini daha o günkü eylem planında, “Gülen cemaatinin, Işık Evleri baskınlarında bulunması sağlanacak silah ve mühimmat sayesinde, Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü olarak yargılanması sağlanacak” ibareleri yer alıyordu.

15 Temmuz öncesi ve sonrası Cemaati yok etme planı kapsamında suça bulaştıramadığınız hizmet yapısını darbenin içine çekerek ya da darbe senaryosuyla yok etme planı uygulanıyor bugün. Cemaat terör örgütü yalanı ile 40 bine yakın sivil insan tutuklu 100 bin kişi işten atılmış, 160 medya organı kapatılmış, yüzlerce işyerine el konulmuş durumda.

Sizin planınız ile bugün uygulanan aynı mı? İcranın başında siz mi varsınız? Cemaat ve cemaatleri silahlı örgüt ilan edebilmek için ordu içi ve dışında kurulmuş tuzaklarda herhangi bir etkiniz var mı?

bas3

6- DENİZDEN VE TOPRAKTAN FIŞKIRAN ANKARA VE İSTANBUL’DAKİ CEPHANELİKLERE NE DERSİNİZ?..

Ergenekon davası savcı hakimlerine, dönemin başbakanı ve bakanlarına suikast amaçlı olarak kullanılmak üzere Ergenekon örgütünün asker ve polis ayağına ait cephanelikler bulunmuştu.

10 Ocak 2009’da Gölbaşı’nda, 12 Ocak 2009’da Ankara Zir Vadisi’nde 21 Nisan 2009 tarihinde Beykoz Poyrazköy’de bulunan 17’si dolu 24  LAV silahı, onlarca el bombası, ordu envanterine ait olduğu açıkça belli olan MKE veya NATO yapımı bomba, Kalaşnikof ve Kanas marka suikast tüfekleri, TNT, C4 ve C3 patlayıcılar, bubi tuzakları, mermiler, fişeklere ilişkin değerlendirmeniz nedir? S1 Timi infaz listelerine ne diyorsunuz?

Cephanelik hükmündeki bu silahlar nasıl kışla dışına çıkarılmış, hangi eylemler için hazır edilmiştir. Konuyu sivil mahkemeler araştırırken niye askeri yargı eliyle örtbas edilmiştir? Eylem Planına’ kâğıt parçası’, dolu lav silahlarına ‘boru’ dediğiniz için sorumluğunuz düştü mü?

bas2

7- İRTİCA VE ANDIÇ SİTELERİ İLE HÜKÜMETİ KİM YIKMAK İSTEDİ?

2008-2009 döneminde hazırlanan ve icra edilen İnternet Andıcı, İrtica ile Mücadele Eylem Planı, Lahika Eylem Planlarını siz mi hazırlattınız? Yargıçların ordu çizgisine çekilmesi, gazetecilerin kullanılması, TSK muhaliflerinin yıpratılması adıyla müteddeyyin insanları ve dönemin AK Parti hükümeti ile Kürt halkını hedef alan planları hazırlayarak, kara propaganda sitelerinin kurulmasıyla ilgili hedefiniz neydi?

Hasan Iğsız Paşa’nın ‘Komutana Arz’ notu yazdığı hükümeti yıpratma ve düşürme planları, alttaki neredeyse bütün komutanların ifadesiyle teyit edildi. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’ten ‘sözlü emir’ alındığı gerekçesiyle Genelkurmay bilgisayarları kullanılarak açılan onlarca kara propaganda sitesi ve haberiyle hükümeti düşürmek için eylem yaptığınız iddiasına ve buradaki delillere ne diyorsunuz?

8- SALDIRAY BERK’İ NEDEN KORUDUNUZ, ERZİNCAN’IN ÜSTÜNDE F16’LARIN ALÇAK UÇUŞ EMRİNİ KİM VERDİ?

bas1Demokrasiye Müdahale Planını Erzincan’da uygulamaya geçirdiği iddia edilen 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk’i neden korudunuz? Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda gizli toplantısı olduğu gerekçesiyle Orgeneral Berk’in katılmadığı davanın ilk duruşmasında Erzurum’da Adliye’nin üzerinden iki F-16’nın alçak uçuşla geçiş talimatını kim verdi?

Erzincan’da İsmailağa ve Gülen cemaatlerine operasyon yaparak dindarları silahlı örgüt göstermenin ilk eylemi mi gerçekleştirilmiştir? Çatalarmut barajından çıkan 13 el bombası 350 mermi kimin talimatıyla konulmuş, bölgedeki darbe toplantılarına kimler katılmıştır?

9- İSMAİLAĞA DEYİP AKP BAŞKANLARI VE BÜROKRATLARINI DİNLEYENLERİ TANIYOR MUSUNUZ?

Yine aynı kapsamda İsmail Ağa cemaati soruşturmasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Albayrak’lar, üst düzey bürokratlar hatta dönemin başbakanın eşinin de dolaylı dinlemeye takıldığı 350 ismin illegal ve yasadışı emirle dinlenmesinden haberdar oldunuz mu? Bu soruşturma ve operasyonları yürüten ‘dar kadroya’ lojistik, plan ve askeri destek sağlayanları koruyup kolladınız mı?

10- ŞEHİTLERİN HESABINI VERMEK YERİNE NEDEN PARMAK SALLADINIZ?

Sınırda nöbet tutan 17 askerin şehit düştüğü Aktütün saldırısı başta olmak üzere terörle mücadelede acı zafiyetlere karşı tedbir almak yerine gazeteleri hedef aldınız. Önce Balıkesir Astsubay Okulu sonra Trabzon’da Oruç Reis Fırkateyni’nde parmak sallayarak sivil iradeyi ve medyayı niye tehdit ettiniz? PKK terör örgütünün Dağlıca, Aktütün vb karakol baskınlarında şehit ettiği onlarca vatan evladının ölümlerine ilişkin ihmali olanlara ne yaptınız? Konuyu soruşturdunuz mu?

e-gazete-yeni

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin