Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptalini istedi

İstanbul Sözleşmesi

Danıştay Savcısı Nazlı Yanıkdemir, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Yanıkdemir, “Bir işlem hangi usule uygun tesis edilmişse aynı usule uyularak feshedilmesi gerekmektedir. TBMM’nin uygun bulma kanunu ile yürürlüğe giren bir anlaşmanın feshi ancak TBMM’nin uygun bulma kanunuyla kaldırılması kararı ve Cumhurbaşkanının uygun bulmasıyla yürürlükten kaldırılacaktır. Sadece Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilemez.” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davanın, Danıştay 10. Dairesince esastan görüşülmesi devam edildi. Duruşma sırasında yüzlerce kadın yüksek mahkemenin önünde protesto gösterisi düzenledi.

Savcı, TBMM’nin uygun bulma kanunu ile yürürlüğe giren bir anlaşmanın yine TBMM’nin uygun bulma kanunu ve Cumhurbaşkanının uygun bulmasıyla yürürlükten kaldırılabileceğini ifade etti. Dosyanın iptal talebiyle ilk önce Anayasa Mahkemesine gönderilmesini isteyen savcı, aksi takdirde sözleşmeden çekilme kararının iptal edilmesini istedi.

Türkiye’nin farklı illerindeki baroların temsilcileriyle, kadın hakları ve insan hakları alanında çalışmalarda bulunan sivil toplum örgütleri de gösteriye destek verdi.

Bu arada Danıştay Konferans Salonu’ndaki duruşmaya, taraf avukatı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile farklı illerin baro yöneticileri katıldı.

Daha sonra söz alan davalı avukatlarından Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü Milletlerarası Anlaşmalar Daire Başkanı Emre Topal, İstanbul Sözleşmesi’nin sona erdirilmesinin Türkiye açısından kadına yönelik şiddetle mücadeleyi aksatmadığını, başta İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi dahil Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası anlaşmaların uygulanmasına devam edildiğini söyledi.

Davalı avukatı Fatma Turan Taşdemir, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Anayasa ve yasalara uygun olduğunu savundu ve davanın reddini istedi.

Beyanların ardından söz alan Danıştay savcısı, dava konusu işlemin iptali gerektiğini düşündüğünü beyan etti. Savcılık görüşüne karşı beyanların dinlenilmesinden sonra mahkeme, kararın daha sonra açıklanacağını bildirerek, duruşmayı tamamladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin