Danimarka koronavirüs sebebiyle kepenk kapattı, halk marketlere akın etti

HASAN CÜCÜK | KOPENHAG TR724

Saatler 20:30’u gösterdiğinde Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Sağlık Bakanı Magnus Heunicke ile dışişleri ve emniyet yetkilileriyle basının önüne geçti.

Danimarka’da Pazartesi günü koronavirüs vakasının 35 olduğunu iki gün içinde sayının 514’e çıkmasından dolayı, tüm toplumu etkileyecek kararlar aldıklarını söyledi.

Danimarka’nın tarihinde ilk kez görülen bir kepenk indirme durumuyla karşı karşıya olduklarını belirten Mette Frederiksen, ‘Biz buna hazırlıklı değildik. Bazı hatalar elbette yapacağız. Herkesten isteğim omuz omuza bu süreci atlatmaktır’ dedi.

Frederiksen, pazartesinden itibaren ülkedeki tüm eğitim kurumlarının iki haftalığına tatil edildiğini söyledi. Eğitim kurumlarıyla birlikte tüm kamu çalışanlarıda iki haftalığına evine gönderildi.

Sadece zorunlu olarak personelin görev yapacağını belirten Frederiksen, kapalı alanlarda 100 kişiden fazla olan tüm etkinliklerin de iptal edildiğini söyledi.
Başbakan Frederiksen’in açıklamasından sonra halk marketelere akın etti.

Frederiksen, gıda sıkıntısı söz konusu olmadığı belirtmesine rağmen halk panik halinde alış veriş yaptı. Süpermarketler zincirleri peş peşe açıklama yaparak, şuan için bir gıda sıkıntısı söz konusu olmadığını belirtti. Bir çok ürün kısa sürede biterken, kasalarda uzun kuyruklar oluştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin