Danimarka futbolunun 75’lik delikanlıları

Danimarka futbolunun 75lik delikanlıları tr724

Tr724 ÖZEL | HASAN CÜCÜK, KOPENHAG Tr724

Nüfusu 5,8 milyon olan Danimarka’da 320 bin lisanslı futbolcu bulunuyor. Futbola başlama yaşının 6 olduğu ülkede bir lig  var ki, diğerlerinden oldukça farklı. Bu ligi farklı kılan, oyuncuların 75 yaş ve üstünde olması. Avrupa’da sadece Danimarka’da bu yaş grubunun ligi var. Adı ise Süper Grand Veteran Masters.

Poul Klarskov, Österbro IF kulübünün Süper Grand Veteran takımının kaptanı. 75 yaşını geride bırakan Poul, mali müşavir. Emeklilik günlerinde boş durmuyor. Kulübün muhasebesini tutuyor. Tam 66 yıldır top oynuyor. ‘Bizim zamanımızda yazın sokakta futbol, kışın kapalı salonlarda hentbol oynardık. Fakir semtin çocuklarıydık, tenis ve golf oynayacak imkanımız yoktu’ diyen Poul, şimdi futbolun yanı sıra tenis ve golf oynadığını söylüyor.

Avrupa’da başka örneğinin olmadığı Süper Grand Veteran Masters hikayeside oldukça ilginç. Grand Veteran Masters mücadele eden 4 takımda oynayanların büyük bölümü çocukluk arkadaşı. Aynı semtte doğup uzun yıllar aynı kulüplerde top koşturan bu isimler, futboldan kopmaları oldukça zor olmuş. 40’lı yaşların top kolturduğu Old Boys liglerinde oynayan bu isimler ilerleyen yıllarda Veteranlar Ligi’nde top koşturmuş. Yaş 60’lara dayandığında yeşil sahalardan kopmayan ‘ihtiyar delikanılar’ için Danimarka Futbol Federasyonu (DBU) 60 yaş ve üstü Veteranlar Ligi oluşturmuş. Ancak bizim ‘delikanıların’ futbolu bırakmaya hiç niyeti olmayınca federasyon 65 yaş üstü ligini kurdu. Artık devamı gelmez diye düşünen Federasyon, 2013’te Avrupa’da benzeri olmayan Grand Veteran Masters ligini ihdas etti.

Danimarka futbolunun 75lik delikanlıları tr724

Futbolu bırakmaya niyeti olmayan ‘ihtiyar delikanlılar’ yaşları ilerledikçe yeşil sahalardan kopmayınca DBU mecburen 2018’de Süper Grand Veteran Masters Ligi’ni kurmak zorunda kalıyordu. Süper Grand Veteran Masters Ligi’nde 4 takım mücadele ediyor. Bu takımlardan biri de Österbro IF kulübü. Hem 70 yaş hem de 75 yaş ve üstünde iki takıma sahip tek kulüp. Süper Grand Veteran Masters Ligi’nin 6 haftalık lig maratonunda sezonu topladığı 15 puanla şampiyon olarak tamamladı. Danimarka’da iklim şartlarından dolayı kasım – mart ayları arasında futbol oynanmıyor. Bu süreyi takımlar hazırlık maçlarıyla ve yurtdışı kamplarıyla değerlendirityor. Grand Veteran Masters ve Süper Grand Veteran Masters liginde top koşturan takımlar ise suni sahada yine 7 takımın katıldığı turnuva ile geçiriyor. Lig ile turnuva farkı, ligde iç saha ve deplasman olmak üzere çift maç, turnuvada ise takımlar tek maç yapıyor.

Danimarka Futbol Federasyonu (DBU) Grand Veteran Masters ilgili tanıtımına esprili bir üslup kullanıp ‘Veteranlar Ligi’ne enflasyonu yaşıyoruz’ dedikten sonra 70 yaş üstü ligi kuracaklarını hiç düşünmediklerini belirtiliyor. ‘Artık daha ilerisi olmaz deyip Grand Veteran Masters ismini uygun bulduk’ diye yazan DBU’yu bu kararından vazgeçirenler olacağını elbette tahmin edemezdi. 2018’de 75 yaş ve üstü için Süper Grand Veteran Masters Ligi’ni kurarak, zaten Danimarka’ya ait olan en yaşlı oyunculardan kurulu ligi sahip olma rekorunu bir üst çıtaya çıkarmış durumdalar. Futbolun iktiyar delilanlıları 80 yaşından sonra da oynaya devam ederse DBU yeni bir isim bulmak zorunda kalacak. Sanırım bu kez ligin adı Ultra Süper Grand Veteran Masters olur!

Grand Veteran Masters top koşturan oyuncuların her ne kadar futbolu eğlence ve formda kalmak için oynasa da Avrupa’da benzer liglerin olmamasından şikayetçiler. Poul Klarskov ‘Diğer ülkelerdeki takımlarla maç yapmak istiyoruz ancak karşımıza çıkacak rakip bulamıyoruz’ diyerek rakipsizlikten yakınıyor. Avrupa’nın başka ülkesinde böyle bir lig olmadığı için Süper ve Grand Veteran Masters’da şampiyon olan aynı zamanda Avrupa Şampiyonu ünvanı da taşıyor. Poul Klarskov bu durumu ‘bedava gelen şampiyonluk’ olarak tanımlıyor.

Center for Holdspil og Sundhed (Takımoyunu ve Sağlık Merkezi) yaptığı araştırmaya göre, hayatı boyunca futbol oynamış 70 yaşındaki birinin kas yapısı ve vucüt dengesi hiç spor yapmayan 30 yaşındaki bir kişinin kas yapısına denk düşüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin