Damada müjde Binali Yıldırım’a matem [SELİN TANBAY]

On yıllardır Türkiye’nin oturmuş teamüllerinden biri de özellikle ekonomik konularda müjdelerin Başbakanlar tarafından açıklanmasıdır.

Yeni yatırımlar, vergi indirimleri, iş imkanları, elektrik-su-gaz indirimleri hep Başbakanlar tarafından açıklanır.  Bu teamülün sebebi; kamuoyunun hoşuna gidecek müjdeyle, Başbakan konumundaki iktidar partisi liderine güç katmak, iktidar partisine oy devşirmektir.

Kış yaklaşırken ve herkes ısınma giderlerini kara kara düşünürken doğalgaz faturasında yüzde 10’luk indirim büyük bir müjde. Başbakan Binali Yıldırım’ın grup toplantısında ya da bunun için düzenlenmiş özel bir toplantıda, gerine gerine yüzde 10’luk indirimi açıklaması ve kendi döneminde ekonomiyi nasıl iyi yönettiğinin propagandasını yapması beklenirdi.

Yani bütün rüzgar, Başbakan’ın yelkenine dolmalıydı. Ancak Başbakan Binali Yıldırım’a bu fırsat verilmedi. Doğalgaz indirim müjdesini Enerji Bakanı Damat Berat Albayrak açıkladı ve yelkenlerini doldurdu. Her yerde Berat Albayrak ismi müjdeli haber cümleleriyle yeraldı.

Müjdeleri açıklamak Başbakana; zamları açıklamak bakanlara geleneği bozuldu. Bu bize siyaseten önemli bir şeyi gösteriyor. AKP’nin (Saray’ın demek daha doğru) geleceğe yaptığı yatırımın yönünü görmüş olduk.

AKP’nin bir dahaki seçime Berat Albayrak’ın Genel Başkanlığı’nda gireceği yolundaki kulisler ilk kez ete kemiğe büründü.  AKP’nin gelecek siyasi yatırımı Berat Albayrak’a yapılıyor.

Moody’s not düşürmüşken ve Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek bu derece kaygılıyken, doğalgazda yüzde 10’luk indirimin hiçbir ekonomik gerçekle açıklanmadığı ortada. Ekonomik enstrümanlar kullanılarak yapılan bu siyasi hamle, Binali Yıldırım’la seçime gidilmeyeceğinin oldukça açık işareti olarak kayıtlara geçti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin