Dam Meydanı’nında Çin protestosu: ”Uygur katliamına son ver”

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Hollanda’nın başkenti Amsterdam Dam Meydanın’da Çin’in Xinjiang Eyaletinde Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri protesto edildi.

Hollanda Uygur Kültür ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından Amsterdam Dam Meydanı’nda organize edilen eyleme, farklı etnik kökene mensup yaklaşık 1500 kişi katıldı. Eyleme Hollandalı bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

“Çin Hükümeti katliamlara son ver”, “Doğu Türkistan’a özgürlük” sloganları atan göstericiler, meydanda Uygur halkının sorunlarını konu alan bildiri okudu. Konuşmalarda, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygurlara uyguladığı baskıcı politikalar ve Müslüman ülkelerin bu konuya duyarsızlığı eleştirildi. Birleşmiş Milletlere göre, Çin’in ağırlıklı olarak kuzeybatı Xinjiang eyaletinde yaşayan on milyondan fazla Uygur’dan bir milyonunun hapishane ve kamplarda kaldığı belirtildi. 3 ila 5 milyon Uygur’un bölgede sıkıştığı vurgulandı. Uygurların gece gündüz Çin hükümeti tarafından izlendiği, dinlerini ve kültürlerini yaşayamadıkları ve etnik bir soykırıma tabi tutulduklarına dikkat çekildi.

Çin hükümetinin kamplardaki Uygurları serbest bırakılmasını isteyen protestocular, ”Çin hapishanelerin doldu. Kamplarda Uygurların asimile edilmesinin kabul edilemez.” ifalerini kullandı.

HOLLANDA DAHİL 22 BATILI ÜLKEDEN ÇİN’E KINAMA MEKTUBU

Amerikan Temsilciler Meclisi, oybirliğiyle Uygurların yönelik yaptırımların durdurulması için Çin’e yaptırım çağrısı yapan tasarıyı kabul etti. Beyaz saray Çin’in Sincan’daki gözaltı kamplarını kapatmasını istiyor. Hollanda dahil 22 Batılı ülke Uygurlara yönelik baskısını kınayan bir mektup imzaladı.

Başka bir grup ise Lahey’deki Çin Büyükelçiliğinin önünde protesto eylemi düzenledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin