Cumhuriyet’in eski yazar ve yöneticisi 8 kişi tekrar hapse atıldı

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet kararı onanan Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanlar bugün yeniden cezaevine girdi. Silivri ve Maltepe cezaevlerinde yeniden hapis yatmak istemeyen gazeteciler, İzmit Adliyesi’ne teslim oldu. İnfaz işlemlerinin ardından Kandıra Cezaevine gönderildi. Musa Kart ve arkadaşları kendilerini Kandıra Cezaevi’ne götürecek araca binerken gazetecilere ‘Haydi hoşçakalın arkadaşlar, sağlıklı kalın, kendinize iyi bakın’ diye seslendiler.

Cumhuriyet Gazetesi’nde gazeteci ve yönetici olarak çalışan Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku tekrar cezaevine girdi. İstinaf Mahkemesi’nin Cumhuriyet davasındaki kararı onamasının ardından, gazetenin 5 yılın altınca ceza alan eski yazar ve yöneticileri, Kocaeli Adliyesi’ne gelerek teslim oldu.

KANDIRA CEZAEVİNE KONACAKLAR

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, adliyeden paylaştığı sosyal medya mesajlarında Cumhuriyet çalışanlarının cezalarının infazı için işlem yapıldığını duyurdu. Gazetecilerin dönemin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘bedelini ödeyecekler sözleri üzerine yazılan iddianame ile tutuklandıklarını hatırlatan Tanrıkulu, gazetecilerin Kandıra Cezaevi’ne gönderileceğini bildirdi.

İSTİNAF ONAYLADI  CEZALARININ İNFAZI İSTENDİ

İstinaf Mahkemesi’nin haklarında verilen hapis cezalarını onamasının ardından Cumhuriyet’in eski yazar ve yöneticilerinden olan Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku yeniden cezaevine girmek için Kocaeli Adliyesi’ne gelerek teslim oldu. Cumhuriyet’in eski yazar ve yöneticileri adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

‘BYLOCK’UN İCADINDAN 1 YIL ÖNCE BİRİSİ BENİ ARAMIŞ’

Hapse girecek olan Hakan Kara, adliye önündeki açıklamasında, “ByLock’un icadından 1 yıl önce birisi beni aramış. Bununla suçlandım. Şimdi de bu yüzden hapse giriyorum” ifadelerini kullandı.

Musa Kart ise “Gazetecilerin cezaevi, adliye önlerinde açıklama yapmak zorunda kalmadığı bir Türkiye’de buluşmak üzere… Hoşçakalın” dedi.

‘MAĞDUR OLACAĞIZ, DEVLET DE BİZE ‘PARDON’ DİYECEK’

Burada konuşan Mustafa Kemal Güngör ise “Biz hapse gidiyoruz ama 5 yılın üzerinde ceza alan arkadaşlarımız için temyiz hakkı var. Yargıtay dosyayı incelediğinde ‘Beraat etmeliler’ derse biz de bundan yararlanacağız. Mağdur olacağız. Devlet de bize ‘pardon’ diyecek. Ülkem adına üzülüyorum. Kendinize iyi bakın” dedi.

‘ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA AÇILAN BİR DAVA’

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da adliye önündeki açıklamasında, “Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla açılmış bir davaydı. Şimdi de Yargıtay süreci beklenmeden infazlar gerçekleştiriliyor. AYM’den ve AİHM’den döneceğinden emin olabilirsiniz. Tüm dünyanın Türkiye’deki durumu görmesi açısından önemlidir arkadaşlarımızın hapse girmesi” dedi.

YENİ YÖNETİMDEN MESAJ YA DA AÇIKLAMA GELMEDİ

Öte yandan Cumhuriyet’in yeni yönetiminden hapse girenler için herhangi bir mesaj gelmedi ve açıklama yapılmadı.

Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu yapıldığı davada, kararı veren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, infaz savcılığına kesinleşme kararını yolladı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı.

‘Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek’ iddiasıyla yargılanan Akın Atalay hakkında ‘örgüte yardım’ suçlamasından 7 yıl, 13 ay, 15 gün, Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay, Aydın Engin, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık hakkında 7 yıl 6 ay, Kadri Gürsel hakkında 2 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında 6 yıl 3 ay, Önder Çelik, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, karikatürist Musa Kart hakkında 3 yıl 9’ar ay, muhasebe çalışanı Emre İper 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

Nisan ayında kararını açıklayan mahkeme Akın Atalay’ın tahliyesine karar vermiş, Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay hakkında da beraat kararı vermişti.

Karara göre Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku, tekrar cezaevine girmesi bekleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin