Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay tutuklandı

Cumhuriyet gazetesinin 9 yazar ve yöneticinin tutuklandığı operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Türkiye’ye dönüp gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

‘Kaçtı’ iddialarına önceki gün gönderdiği mektupla cevap veren Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, mektubunda anlattığı gibi Almanya’dan Türkiye’ye döndü. Atalay, Atatürk Havalimanı’nda uçaktan indikten sonra gözaltına alındı.

Türk Hava Yolları’na ait uçakla saat 11.30’da Berlin’den İstanbul’a gelen Atalay uçağın kapısına gelen polis ekipleri tarafından alınarak apronda bir araca bindirildi. Bir süre havalimanındaki polis merkezinde tutulan Akın Atalay, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
Akın Atalay çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Soruşturma kapsamında geçen hafta gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Karasinir, Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile Yayın Danışmanı Kadri Gürsel ve Karikatürist Musa Kart, “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber örgüt adına faaliyette bulunmak” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Hakimlik tutuklama gerekçesinde, “Gazetenin, süreklilik arz eden terör örgütlerinin reklam ve propagandasını yaptığını” iddia etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin