Cumhuriyet davasında gazetecilere 15 yıla kadar hapis talebi; Atalay’a yine tahliye yok!

Bugün görülen Cumhuriyet Gazetesi davasında savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, aralarında Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Sabuncu’nun da bulunduğu 13 sanığın “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım suçundan” 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini talep etti. Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme ise Akın Atalay’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmada Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı, 4 saat süreyle okuduğu mütalaasında sanıklar Murat Sabuncu, Akın Atalay, Ahmet Şık, Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Önder Çelik, Hacı Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Karasinir, Bülent Utku, Güray Tekinöz, Aydın Engin ve Kadri Gürsel’in “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Ahmet Kemal Aydoğdu’nun “silahlı terör örgütünün yöneticisi olmak” suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, sanık Yusuf Emre Hiper’in de “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep eden savcı, sanıklar Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay’ın ise beraatini öngördü.

Mütalaada, bazı sanıklar hakkında “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçundan da beraat isteyen savcı, Can Dündar ve İlhan Tanır’ın dosyalarının da ayrılmasını talep etti.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Davada ara karar açıklandı. Akın Atalay’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma 24-27 Nisan’da Silivri’de görülecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin