Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Vatandaşların paralarına el koymayacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında Kurtuluş Savaşı döneminde 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri’nden bahsetmesine ilişkin konuştu. Oktay, “Millî yükümlülük çalışmamız yok, ek gelir toplamayacağız.” dedi.

Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya, Erdoğan’ın 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri’ne ilişkin sözlerinin ardından çıkan tartışmaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Erdoğan’ın açıklamasının ardından vatandaşların bankadaki paralarına el konulacağı ve ek vergiler çıkarılacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Oktay’ın, “Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil.” dediğini aktaran Sarıkaya, ‘Erdoğan’ın nasıl ki 1. Dünya Savaşı dönemindeki Kurtuluş Savaşı’ndan millet olarak el ele verilip çıkıldıysa, burada da yine herkesin omuz omuza dayanışma ile çıkacağına bir vurgu yaptığını’ belirtti.

VATANDAŞLARIN MALLARINA EL Mİ KOYULACAK?

Sarıkaya yazısında şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurtuluş Savaşı döneminde 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri; yani Milli Yükümlülüklere ilişkin 10 emirden söz edince farklı yorumlayanlar oldu… Sanki 5 Ağustos 1921’de olduğu gibi vatandaştan ek vergi, gelir toplanacakmış, mallarının bir kısmına el konulacakmış gibi hava estirildi… Şunu baştan belirteyim ki böyle bir çalışma hükümette kesinlikle yok… Hatta düşüncesi dahi söz konusu değil.

OKTAY: YAN GELİR YA DA EK VERGİ YOK!

Bu iddiama dayanak da devletin en üst makamı, sözüne her daim güven duyduğum Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay… Yan gelir veya vergi yok
“Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil” diye söze girdi. Koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında alınan kararların yasal şekle dönüştürülmesine yönelik bir çalışmaları olduğunu belirtti. Bu çalışmaların da bir haftadır devam ettiğini vurgulayan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız çalışmanın yeni bir vergi sistemiyle ilgisi yok, böyle bir çalışmamız hiç olmadı. Bakanlar Kurulu’na sunulan çalışmamız ise bugüne kadar koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerde ortaya çıkan yasal boşlukların doldurulmasına yönelik. Bunun ötesinde bir durum değil…”

CUMHURBAŞKANI GÖNDERME YAPMIŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın da altını çizdiği gibi hükümette devletin ek gelir toplamasına yönelik bir çaba söz konusu değil. Kastedilen, nasıl ki 1. Dünya Savaşı dönemindeki Kurtuluş Savaşı’ndan millet olarak el ele verilip çıkıldıysa, burada da yine herkesin omuz omuza dayanışma ile çıkacağına bir vurgu… Bugün de dünyanın her yanını saran bir bela ile uğraşıldığı, o günlerde var olan milli birliğin bugün de sağlanmasına yönelik geçmişe yapılmış bir atıf. Bugün de benzer süreçten geçildiği, herkesin bu bilinçle hareket etmesi gerektiğine yapılan bir gönderme.

Oktay’ın da altını çizdiği gibi yapılan çalışma sadece koronavirüs salgınına karşı mücadelede alınan tedbirlerin daha kolay uygulanabilmesi ve mevzuattaki normal işleyişin, salgın döneminde de uyumlu bir şekilde devam edebilmesine yönelik.
Zaten, kısa süre sonra TBMM’ye geldiğinde de görülecek.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin