Cumartesi Anneleri, kaçırılan insanlar için buluştu: Sessiz kalmayacağız!

Yıllardır her hafta cumartesi günü Taksim’de toplanan Cumartesi Anneleri, bu kez eşleri siyah Transporter’larla kaçırılanlar için bir araya geldi. Cumartesi Anneleri, 4 aydan uzun bir zamandan bu yana kendilerinden haber alınamayan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Ertan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’in nerede olduklarını sordu. Cumartesi Anneleri adına yapılan açıklamada, “Gizli gözaltı merkezleri, işkence ve kayıp iddiaları için derin endişe içindeyiz. Biz sessiz kalmayacağız.” denildi. Eyleme eşleri gözlerinin önünde kaçırılan kadınların yanı sıra bazı milletvekilleri de destek verdi.

Cumartesi Anneleri 745’inci haftada eşleri Transporter’la kaçırılan kadınlar için bir araya geldi. Anneler, iktidar temsilcilerine, 7-20 Şubat tarihleri arasında kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’in akıbetini sordu.

 

GİZLİ İŞKENCE MERKEZLERİ ENDİŞE VERİCİ

Cumartesi Anneleri tarafından yapılan açıklamada, eşleri kaçırılan kadınlara destek verildi. “Bir daha hiç kimsenin kaybedilmemesi için mücadele ediyoruz.” denilen açıklamada, “Bu insanlığa karşı suçun bir daha asla tekrarlanması için mücadele ediyoruz. Gizli gözaltı merkezleri, işkence ve kayıp iddiaları için derin endişe içindeyiz. Zorla kaçırma ve kaçırılma, kişinin akıbetini gizleme, gözaltında kaybedilmenin ilk adımıdır. Biz sessiz kalmayacağız. Herkes için her yerde insan haklarını talep edeceğiz. 745’inci haftamızda Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim Zeybek’in akıbetini soruyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

HUKUK HERKESE EŞİT UYGULANSIN

Cumartesi Anneleri, kaçırılanların bulunmasına yönelik gerekli girişimlerin yerine getirilmesi için hükümete ve Adalet Bakanı Gül’e şu çağrıda bulundu: “7 ve 21 şubat 2019 tarihleri arasında kaçırılan Gökhan Türkmen, Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak, Mustafa Yılmaz ve Salim zeybek’ten ailelerinin tüm çabalarına rağmen haber alınamıyor. Bu kişiler aynı araçlarla ve kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılmışlardır. Bu kişilerin aileleriyle birlikteyiz. Aileler tüm resmi mercilere başvurmuş olmalarına rağmen hiçbir bilgiye ulaşamamışlardır. Devleti yönetenlere sesleniyoruz; hukuk kuralları herkese adil şekilde uygulanmalıdır.”

Cumartesi Anneleri, iktidar temsilcilerine, Ankara’da siyah Transporter’larla kaçırılan insanların akıbetini sordu.

BU DÜNYADA CEHENNEMİ YAŞIYORUZ

Özgür Kaya’nın eşi, 144 gündür eşinden haber alamadıklarını anlattı: “Çocuklarım ‘Anne babamız gelsin’ diyor. Çocuklar içine kapandı. Özgür Kaya’yı götürdüler, biz de yaşamıyoruz. Çocuklarım, ben, ailem dünyada cehennemi yaşıyoruz. Bu devlet hukuk devletiyse eşim suçluysa yargılansın. Değilse sorumlular bulunsun. Artık bu süreç lütfen tamamlansın.”

EVİMİZE GÜNEŞ DOĞMUYOR

Mustafa Yılmaz’ın annesi ise, “19 Şubat’tan beri evimize güneş doğmuyor. İçim parçalanıyor.” ifedelerini kullandı. Yasin Ugan’ın eşi ise “Bugün 144’üncü gün oldu. Gecemiz gündüzümüze karıştı. 3 çocuğum var. Çocuklarım babalarının akıbetini öğrenmek istiyorlar. Her telefon çaldığından yanıma koşuyorlar. Kendisini polis olarak tanıtan bu insanların eşimi nereye götürdüklerini öğrenmek istiyorum. Artık yüreğim kaldırmıyor.” dedi.

ÇOCUKLARIMIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Erkan Irmak’ın eşi ise çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu anlattı: “16 Şubat gecesi eşim evden ayrıldı bir daha eve gelmedi. Çocuklarım artık psikolojik olarak yıkılmış durumda. İşkence haberlerini ayrıntılı bir şekilde okumuşlar ‘babamız da mı Ankara’da işkence gördü’ diyorlar. Ne olur artık ortaya çıkarsınlar. Ben hâlâ eşimi kaybettiğim gün beklediğim camdayım. Geceleri uyuyamıyorum.”

KOCAMIN KAÇIRILDIĞINI BEN ORTAYA ÇIKARDIM

Mustafa Yılmaz’ın eşi, 138 gündür eşinden haber alamadığını kaydetti: “Dedektiflik yaparak kamera görüntüleri buldum. Hiç kimse etkin soruşturma yürütmedi. Eşimin sağlığıyla ilgili endişe duyuyorum. Hiç kimsenin bize bunu yaşatmaya hakkı yok. İki yaşındaki kızım babasını arıyor. Ben eşimin bir an önce bulunmasını istiyorum” dedi.

BİZ BUNLARI HAK ETMEDİK

Gökhan Türkmen’in eşi ise bu yaşananları hak etmediklerini söyledi: “Eşim kendisini sivil polis olarak tanıtanlar tarafından kaçırıldı. Ben bu eli devletimden beklerdim ama bu eli bana önce İnsan Hakları Derneği açtı. Çocuğumuza kaybolunca polis amcalarına git derdik. Güvenimizi sarstılar. Bunları hak etmedik. Anlatmak için yaşamak gerekiyor, kimse yaşamasın.”

Cumartesi Anneleri’nin kaçırılan insanlar için bir araya geldiği eyleme CHP’li Sezgin Tanrıkulu bizzat katılırken, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ise mektupla destek verdi.

TANRIKULU: İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLİYORLAR

Kaçırılan insanları Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da buluşmada kısa bir konuşma yaptı. Tanrıkulu, “Şubat ayında gerçekleşen vakalar yeni değil. 2016 yılının başından beri bir pratik olarak devam etti. Yapılanlar insanlığa karşı suçtur, siyaset bitse bile bu insanlığa karşı suç yakalarına yapışacak. Bir gün mutlaka bu failleri yargı önüne çıkartacağız.”

GERGERLİOĞLU: FAİL HİÇ DEĞİŞMEDİ!

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki açıklamalarına mektup göndererek destek verdi. Gergerlioğlu, mektubunda şu ifadeleri kullandı: “OHAL’de kaçırılanlar en az 27 kişi. Kaçırılan son altı kişi ise beş ay oldu hâlâ bulunulmadı. Türkiye’de beyaz Toroslar geleneği siyah transporter’larla devam ediyor. Tüm baskılarımıza rağmen konuyu araştırmak istemiyorlar. Adres ve fail hiç değişmedi. Bu insan hakkı ihlalini bir gün hep birlikte bitireceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin