Cübbeli Ahmet’ten Erdoğan’a ‘Nass’ tepkisi: ‘Burası şeriat devleti mi?’

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, rasyonel politikalardan uzaklaşıp faizle mücadelede dini hükümlere göre hareket edileceğini açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdi.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde Erdoğan’ın faizle mücadelede “Bu konuda Nass ortada, Nass ortada olduğuna göre sana bana ne oluyor” sözlerine, Cübbeli Ahmet’in tepki gösterdiğini yazdı.

Cübbeli Ahmet, “Fatih Bey, Nas anladık da burası şeriat devleti mi! Şeriat devleti ilan edildiyse ona göre davransınlar. Yarım Nas olmaz. Madem öyle 1 bile faiz vermeyeceksin. Devlet de 1 bile faiz almayacak. Nas’ın azı çoğu olmaz. Yarım yamalak Nas da olmaz” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı, telefonda gerçekleştirdiği Cübbeli Ahmet görüşmesini köşesinde şöyle aktardı:

“Fatih Bey, herkes çok tedirgin. Benim babam bilirsiniz varlıklı bir adamdı ve aynen böyle bir kriz sonunda battı. Bugün de durum bu. Esnaf çok tedirgin. Herkes batma, her şeyi kaybetme korkusu içinde. Kimse de nereye gittiğimizi, ne olacağını, nerede durulacağını kestiremiyor. Kimse sesini de çıkaramıyor. Öylece seyrediyoruz ama iyiye gitmiyor sanki hiçbir şey” dedi.

Ben de tekrarladım.

“Nas hocam Nas. Onu ben bilmem siz daha iyi bilirsiniz” diye.

Sonunda Ahmet Hoca kızdı.

“Fatih Bey, Nas anladık da burası şeriat devleti mi! Şeriat devleti ilan edildiyse ona göre davransınlar. Yarım Nas olmaz. Madem öyle 1 bile faiz vermeyeceksin. Devlet de 1 bile faiz almayacak. Nas’ın azı çoğu olmaz. Yarım yamalak Nas da olmaz. Bakın bu durum İslam’a büyük zarar veriyor. Farkındalar mı bilmiyorum. Biz içindeyiz cemaatin, görüyoruz. Bu ekonomik politikayı Nas diye sürdürürsen ve millet batarsa herkes ‘Kuran batırdı bizi’ demeye başlayacak. Suçu Kuran’da, İslam’da bulacak. Millet dinden, Kuran’dan uzak duracak. Sonunda batışın faturasını Kuran’a çıkaracak. Madem Nas diyeceksin. O zaman hepten şeriat ilan et. Bakalım ne oluyor görelim. Öyle değil mi ama” dedi.

Ben yine “Nas Hocam Nas” dedim.

Hoca yine kızdı.

“Fatih Bey, İslam’da faiz yoktur ama parayı korumak vardır. Paranın değer kaybı kadar faiz olabilir. Paranın değer kaybı nispetinde faiz alınabileceğini söyleyen fetvalar vardır. Madem Nas, o zaman o fetvaları da göz önüne alsınlar. Milleti göz göre göre batırmayı Nas’a bağlarsanız, milleti Nas’tan, Kuran’dan soğutursunuz. Dini suçlu hale getirirsiniz” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. “Günaydın Güneşşşş,
  Günaydın yeşil ovaaalaaaaaaaar!
  Güneşli günlerden, yeşil ovaaallaaarrrrdannnn,
  Size sütü getirdik, saf süt taze süttttt
  Mis Süüüüt, Misss Süttt!”
  diye bir reklam vardı bir zamanlar.
  Nedense onu hatırladım…

  Canım Hocam, şimdi yeni mi anlıyorsunuz, faturanın İslam’a çıkarıldığını?
  İyi de bu onlarca yıldır, isminin önünde “İslam Devleti” olan onlarca devlet tarafından aynı metodlarla İslam düşmanlığı güçlendirilmeye çalışılırken, “seddi zerayi’nin anlamını literal olarak dahi bilmeyen bir milyonlarca insan, ” toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, bireysel milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletleri” ya da benzerlerinde, beşeri hukuki düzenlemelere göre yaşayıp, ukubata yani ceza hükümleri ile ilgili müeyyidelere gelince, “İslama göre cezalandırıyoruz” diyen devlet adamlarının varlığını görmediniz mi?

  AKP tarafından çoluk çocuğumuz İslam’dan uzaklaştırılırken AKP’ye destek olmadınız mı? AKP yüzbinlerce Müslüman kardeşinize zulmederken sessiz kalmadınız hatta konuşmalarınızda destek olacak anlamlara gelen şeyler söylemediniz mi?

  • Esra hanım Lütfen samimi olun. Sırf toplulugunuz destekliyor diye sizde bu hükümeti desteklemedinizmi?
   Kaldı ki ”cemaat” kazan kazan prensibi ile iş görüyordu akp ile.
   Akp partner değiştirmek dışında politikasını degistirmedi.eskiden de böyleydi.
   Başka kesimlere kolkola verip baskı uygulanırken siz neden sustunuz.
   Son olarak çöplükte dolaşanın ayağına necaset bulaşır.

 2. Başkasını samimiyete davet ederken siz neden samimi olamıyorsunuz? AKP’nin 2010’a kadar yaptığı politikalarla şu son on yıldır yaptıkları arasındaki uçurumvari farkı görmenize engel olan hangi cemaat taassubu acaba? Tabii kendi mahallenizde dini motif yoksa ‘cemaat’ olarak adlandırmazsınız ama bu bölünmüşlük kültürünün bir parçası olarak bu coğrafyadaki her mahalle gibi eleştirdiğiniz ‘cemaat’ size göre ne yanlış yapmışsa birkaç katını yapmaktan geri durmazsınız. Cemaat diklenmeyip zahiren bir kısım zevahiri kurtarabilirdi; ama o zaman güç karşısında hep tırsmaya alıştırılmış bu milletin diğer gruplarından ne farkı kalırdı? Evet, bazıları siyasete angaje oldular; ama cemaatten kahir ekseriyet hep doğruya doğru eğriye eğri dedi. Bu böyle biline!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin