Covid-19’da İsveç modeli tuttu mu?: ‘Can kaybı ve vaka sayısında Avrupa’nın en düşük ülkesi oldu’

TR724 HABER-İNCELEME | ÇAĞLAR AVCI

Dünya genelinde Covid-19 salgını başladıktan sonra uygulamalarından dolayı ciddi eleştirilere maruz kalan İskandinav ülkesi İsveç, bugünlerde vaka ve can kaybı rakamlarında ciddi düşüşlerle dikkat çekiyor.

Salgın döneminde Avrupa ülkeleri ve komşu İskandinav ülkelerinin aksine sokağa çıkma yasağı getirmeyen ve kriz sırasında okul, iş yerleri ve restoranları kapatmayan İsveç, sadece halkından sosyal mesafe kurallarına uymasını istedi. ”İsveç’in bu stratejisi salgına karşı çözüm olabilir mi?” sorusu o günlerde ciddi eleştirilere sebep olmuştu.

Fakat bu günlerde Avrupa genelinde Covid-19 kaynaklı vaka ve ölüm sayıları artarken İsveç’te tam tersi bir durumun yaşanması stratejinin tuttuğu yorumlarına sebep oldu. İsveç şimdiye kadar Covid-19 salgınının 4. dalgasından ölü sayısı ve teyit edilen vaka sayısında şu anda Avrupa’daki en düşük ülkesi konumunda.

Ülke, 19 Kasım 2021 ve öncesi 7 günlük istatistiklere göre, Avrupa’daki nüfusa oranla vaka ve ölüm oranı en düşük ülkesi olmayı başardı. İsveç’te bir milyon nüfusa oranla son 7 günde günlük vaka ortalaması 88.08 ve can kaybı ortalaması ise 0,39 olarak kayıtlara girdi. Aynı tarihlerde AB genelinde bir milyon nüfusa oranla vaka ortalaması 462.79, can kaybı ortalaması ise 3.67 olarak kaydedildi.

Anders Tegnell

Tegnell: Tedbiri elden bırakmıyoruz

Bu tablo karşısında İsveçli uzmanlar sürü bağışıklığının devreye girdiğine inanıyor. Aynı zamanda tedbirlerinde elden bırakılmamasına dikkat çekiyor. Ülkede salgınla mücadeledenin başındaki isim olan Devlet Epidemiyoloğu ve İsveç Halk Sağlığı Kurumu daire başkanı Anders Tegnell ise ”Her türlü duruma karşıda hazırlıklı olmalıyız” diyerek tedbiri elden bırakmıyor. Tegnell son yaptığı basın toplantısında, aşılamaya devam edeceklerini vurguluyor ve yeni kısıtlamaların olabileceğini aktarıyor. Tegnell, ”Aşı kartı uygulaması spor salonları için 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girecek. Ancak Belçika ve Avusturya gibi ülkelerde gelişmelerdeki gibi rakamlar artarsa başka önlemlere de ihtiyaç duyulacak. Spor ve kültürel etkinlikler için seyirci sayısını yeniden belirlemekle ilgili olabilir. Sağlık hizmetleri üzerindeki baskı artarsa, diğer yerlerin yanı sıra restoran ve spor salonlarında da aşı kartları uygulaması başlatılabilir” diyor.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, 19 Kasım tarihi itibariyle son 7 günlük verilere göre bir milyon kişi başına günlük ortalama vaka sayısı sayısı şöyle;

*İsveç: 88,08 (Avrupa’nın en düşüğü)

*AB ortalaması: 462,79

*Avrupa geneli: 424,32

*Avusturya: 1.458,51

Slovakya: 1.677,48

Can kayıpları

19 Kasım tarihi itibariyle son 7 günlük verilere göre bir milyon kişi başına günlük can kaybı sayısı şöyle;

İsveç: 0,39 – (Avrupa’nın en düşüğü)

AB: 3,67

Avrupa: 4,35

Avusturya: 4,90

Bulgaristan: 20,69

VERİLERLE İSVEÇ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun son istatistiklerine göre, ülke genelinde Çarşamba gününden bu yana onaylanmış sadece bir ölüm vakası bulunuyor. İsveç’te Covid-19 nedeniyle bu zamana kadar toplam 15.110 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede Covid-19 nedeniyle ile enfekte olduğu teyit edilen toplam sayısı ise bir milyon 188 735 kişi. Salgının başlangıcından bu yana 7 bin 959 kişi de Covid-19 nedeniyle yoğun bakımlarda kaldı.

Ülkede, toplam 7 milyon 289 bin 691 kişi en az bir doz aşı olurken bu, 16 yaş üstü nüfusun yüzde 85,3’üne tekabül ediyor. 6 milyon 992 bin 273 kişi ise iki doz aşını yaptırdı. Bu rakam ise 16 yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 81.9 denk geliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin