City, gençleri oynatmadan milyonlara satıyor

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Manchester City, 2008’de Arap sermayesini arkasına aldıktan sonra muazzam bir maddi güce sahip oldu. Kısa sürede transfer piyasasının önemli aktörlerinden biri olan City, on milyonlarca Euro’yu gözünü kırpmadan harcadı. Kadrosu yıldızlar topluluğu olan Manchester City’nin önemli bir başarısı da kadrosunda yer bulamayan genç oyuncuları hatırı sayılır bir rakama satması oldu.

İspanya La Liga takımlarından Real Valladolid formasını kiralık olarak giyen Enes Ünal’ın Bursaspor’la başladığı yolculuğunda bir sonraki durağı Manchester City olmuştu. Temmuz 2015’te City’ye 4,4 milyon Euro karşılığında giden Enes Ünal, İngiliz kulübünün formasını hiç giymeden kiralık olarak gönderildi. Genk, NAC Breda ve Twente formalarını kiralık olarak giyen Enes Ünal, gösterdiği performansla birçok takımın transfer listesine giriyordu. Hala City kadrosunda oynayacak kaliteye ulaşamayan Enes Ünal, bir kez bile İngiliz kulübünün formasını giymeden Temmuz 2017’de 14 milyon Euro bedelle Villerreal’e satıldı. 2 yıl önce 4,4 milyon Euro’ya alıp, hiç oynatmadığı Enes Ünal’dan City’nin kazancı tam 9,4 milyon Euro oluyordu.

City’nin oynatmadan veya çok az forma giydikten sattığı oyuncular Enes Ünal’la sınırlı değil. Liste oldukça kabarık. Manchester City’nin en yüksek ücrete sattığı isim Nijeryalı Kelechi Iheanacho oldu. 22 yaşındaki Kelechi’nin City ile yolu 2014’te U18 takımıyla kesisti. Temmuz 2015’te A takım kadrosuna alınan Nijeryalı oyuncu 20 maçta ilk 11’de forma buldu. Yıldızlar topluluğu kadroda yer bulma sıkıntısı yaşayan Kelechi sezon başında 27,7 milyon Euro bedelle Leicester City yolunu tuttu.

Malaga alt yapısından yetişen Brahim Diaz, henüz 15 yaşındayken 350 bin Euro karşılığında Manchester City’nin genç takımı kadrosunda kendini buldu. Ocak 2018’de City’nin A takım kadrosunda yer bulmaya başlayan Diaz sadece 4 maçta forma giydi. A takıma yükseldikten tam bir yıl sonra City ile yollarını ayıran Brahim Diaz, Real Madrid yolunu tutarken, 19 yaşındaki genç oyuncu için ödenen rakam 17 milyon Euro oluyordu.

23 yaşındaki Angus Gunn’un Manchester City günleri 2011’de başladı. 300 bin Euro bedelle Norwich’ten transfer edilen Gunn, 2016’da A takım kadrosunda yer buldu. Ancak hiç oynama şansı bulmadan altyapısından yetiştiği Norwich’e kiralandı. Sezon başında 11,3 milyon Euro karşılığında Southampton yolunu tuttu. Tıpkı Enes Ünal gibi, City formasını hiç giymeden satılan isimlerden biri oldu.

İşte City’nin oynatmadan milyonlar kazandığı genç oyuncular

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin