Çipras’tan ‘Türk jetleri beni taşıyan askeri helikopteri taciz etti’ iddiası

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kendisini taşıyan askeri helikopterin Türk jetleri tarafından taciz edildiğini öne sürdü.

Türk jetlerinin ‘Yunan jetleri tarafından püskürtüldüğünü’ iddia eden Çipras, “Türkiye’nin bu gibi gereksiz ihlalleri anlamsızdır. Boşuna yapılan benzin masraflarıdır.” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Çipras, Yunanistan’ın Bağımsızlık Günü kutlamaları için ziyaret ettiği Türkiye kıyıları karşısındaki Eşek (Agathonisi) Adası’nda konuştu.
Çipras, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin egemenlik haklarını ve en ücra kösesindeki adalarımızı gereğinde yüzerek de gelir müdafaa etmesini iyi biliriz. Türkiye bunu anlamalıdır.”

Çipras Türkiye’ye, ‘gerginlik ortamı oluşturma yerine, barış, dostluk ve işbirliği yoluna girmesi’ çağrısında bulundu.

AA: Herhangi bir taciz girişimi olmadı 

Anadolu Ajansı ise Türk güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türk jetlerinin Ege’de herhangi bir taciz girişiminin olmadığını, uçakların mutat görevlerini icra ettiklerini belirtti.

Yunan diplomatik kaynaklar, Türk ve Yunan milli ve dini bayramlarında askeri uçuşlardan kaçınılması ilkesinin Türkiye tarafından yine ihlal edildiği görüşünü savundu.

Yunan Cumhurbaşkanı da Türkiye’yi hedef aldı

Yunanistan’ın 25 Mart 1821’de Osmanlı yönetimine karşı ayaklanmasının 198. yıldönümü sebebiyle tüm ülkede düzenlenen kutlama törenlerine katılan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos da açıklamasında Türkiye’yi hedef aldı.

Pavlopulos, Antik Yunan döneminde Ispartalıların Pers ordularına karşı sloganı olan ve “Cesaretin varsa gel” anlamına gelen “Molon Lave” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin