Çin, Wuhan’da 10 günde 11 milyon kişiye test yapacağını açıkladı: Peki bu uygulanabilir mi?

Çin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının başlangıç noktası olan Wuhan kentinin 11 milyonluk nüfusunu 10 günde testten geçirmeyi planlıyor. Fakat bunun uygulanabilirliği tartışma başlattı. Kapsamlı test planı hafta sonunda Wuhan’da, konutların bulunduğu bir sitede 6 yeni vaka çıkması üzerine açıklandı.

Testlerde öncelik, sağlık sektörü gibi hayati alanlarda çalışan ve bu yüzden virüsün bulaşma ihtimali daha yüksek olan kişilere verilecek. Yetkililer, sürecin kenti bölgelere ayırarak aşamalı bir takvim içinde yürütülebileceğini söylüyor. Testlerle her Wuhanlının Covid-19 hastası olup olmadığının belirlenmesi amaçlanıyor.

BBC’nin aktardığı habere göre, 10 günde 11 milyon Wuhanlıya test yapılabilmesi, günde en az 1 milyon insanın örneklerinin toplanıp değerlendirilmesi anlamına geliyor. Oysa şu anda bölgedeki test kapasitesi günde 40 ila 60 bin arasında değişiyor.

Test sayısı 11 milyondan az olacak

Kimileri Wuhan’ın nüfusu 11 milyon olmasına karşın halkın bir kısmının karantinadan önce kenti terk ettiğini, önemli bir kısmının ise son haftalarda zaten test olduklarını dolayısıyla toplam test sayısının çok daha düşük olacağını söylüyor.

Wuhan Üniversitesi Patolojik Biyoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Yang Jankiu yerel medyaya, 3 ila 5 milyon Wuhanlıya zaten test yapıldığını, geriye kalan 6 ila 8 milyon kent sakinine test yapabilecek kapasiteleri olduğunu söyledi. Fakat pratikte yapılması gereken test sayısı 6-8 milyona inmiş olsa bile, bu da günde 600 bin ila 800 bin test anlamına geliyor.

Bu gerçekten kolay değil. 22 Nisan tarihinde Wuhan’ın başkenti olduğu Hubei eyaletinin hükümeti, günde 89 bin kişiye test yaptıklarını, Wuhan’ın test kapasitesinin ise 63 bin olduğunu söylemişti. Yine resmi rakamlara göre 10 Mayıs’a gelindiğinde Wuhan’da günlük test sayısı 40 bine inmişti.

Çin yetkililerinin planı ciddiye aldıklarını ve kağıt üzerinde bu kadar testin yapılabilmesinin mümkün olduğunu söyleyenler var. –

Ülkede Caicin isimli medya kuruluşu 13 Mayıs günü Wuhan Salgın Kontrol Dairesi yetkililerine atıfla testlerin büyük kısmının farklı şirketler tarafından yapılacağını aktardı. Yerel sağlık daireleri ve kentteki çok sayıdaki hastanenin personeli test için örnek toplamakla görevlendirilecek.

Aynı haberde sözleri aktarılan yetkili, şirketlerin günlük test kapasitelerinin 100 bin olduğunu ve bu kadar kısa zaman içinde planlanan sayıda testin tamamlanmasının imkansız olduğunu da söylüyor: “Bu nedenle testler parça parça yapılacak. Yani bazı mahallelerde 12 Mayıs’da bazılarında 17 Mayıs’da başlanacak ve her bir mahallenin testi başladığı tarihten itibaren 10 gün içinde bitirilecek.”

Çin Sanayi Bakanlığı’nın geçen ay yaptığı açıklamaya göre ülkede günde 5 milyon test seti üretme kapasitesi var ve toplanan örnekleri analiz etmek üzere çok sayıda merkez ve laboratuvar kuruldu.

İkinci dalga korkusu ve uzatmalı vakalar

Her gün birkaç ülke daha sokağa çıkma sınırlamalarını hafifletirken, Çin’de ikinci dalga korkusu yetkililer açısından büyük sıkıntı kaynağı. Wuhan 11 haftalık çok sıkı bir karantina uygulamış ve uygulamaya 8 Nisan tarihinde son vermişti. Fakat şimdi yeni vakaların ortaya çıkışı ikinci dalga kaygısına sebep oldu.

Çin’in diğer bölgelerinde de tedbir önlemleri alındı. Örneğin kuzeydoğudaki Jilin kenti, kendisini dış dünyadan tamamen tecrit etti ve sadece son 48 saat içinde Covid-19 testi negatif çıkmış kişilerin kentten ayrılmasına izin veriliyor. Kentte tren ve otobüs seferleri de durduruldu, sinemalar, spor salonları ve internet kafeler kapatıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin