Çiftlikbank’ın en büyük suç ortağı AKP’dir

Bank Asya’ya para yatıran hapiste, Çiftlikbankçılar serbest

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 17 senelik devr-i iktidarında Türkiye’nin geldiği nihai durağı en iyi tasvir eden cümle: Köpekleri saldılar, taşları bağladılar.

17 Mayıs 2019 Cuma gününden iki haber.

Birincisi Adana’da Hizmet Hareketi’ne mensup 18 kişi Bank Asya’ya para yatırdıkları için gözaltına alındı. 18 kişiden üçü tutuklandı, 13 kişi “adlî kontrol” şartı ile serbest bırakıldı.

RAMAZAN AYINDA, 44 DERECE SICAKTA, ELLERİ KELEPÇELİ…

Gözaltına alınanlar arasında beş kadın var. Ramazan ayında 44 derece sıcakta elleri kelepçeli gazetecilerin önünde teşhir edildiler.

O masum insanların fakir talebelere burs verme seferberliğine katılmış olmaktan ve devletin verdiği ruhsatla faizsiz bankacılık faaliyetinde bulunan Bank Asya’da hesap açıp para yatırmaktan başka bir suçu yok.

Kadınların sahur vaktinde evlerinden derdest edilmelerinin sebebi hukuk devletinin nasıl guguk devletine döndüğünü gösteriyor: Eşleri eski polis!

“SUÇUN ŞAHSİLİĞİ” Mİ DEDİNİZ?

Hukukun en temel düsturlarından biri kabul edilen “Suçun şahsiliği” AKP Türkiyesi’nde bambaşka bir mahiyete büründü.

Hizmet Hareketi’ne gönül vermiş insanlarla akraba ya da arkadaş olmak, hatta AKP’nin “sakıncalı” diye fişlediği 100 binlerce hayırseverden birine selam vermek bile hapse atılmak için kâfi! Ramazan ayında bile zulme devam ediyorlar.

Diğer haber 2017 senesinin sonunda patlak veren “Çiftlikbank” skandalına dair.. 100 bine yakın kişiden para toplayıp kayıplara karışan Mehmet Aydın’ın kurduğu Çiftlikbank’ta 1 milyar liradan fazla vurgun yapılmıştı.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI HİMAYE ETTİ

Bizzat AKP’li belediye başkanlarının arsa ve diğer teşviklerle ihya ettiği, müftülerin dualarıyla açtığı Çiftlikbank’tan geriye mağdur aileler ve içi boş çiftlikler kalmıştı.

24 yaşında bir gencin tek başına bu kadar organize bir dolandırıcılığın üstesinden gelemeyeceğini tartışmak bile abesle iştigal.

Çiftlikbank’ın AKP tarafından nasıl himaye edildiğine dair irtibatlar gün yüzüne çıkmaya başlayınca AKP bildik taktiklerine sarıldı. Üç-beş isim şatafatlı operasyon haberleri ile hapse atıldı ve mevzu yavaş yavaş unutturuldu.

HAPİSTE İKİ KİŞİ KALDI

17 Mayıs’ta İstanbul Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi 11’i tutuklu sanıktan dokuzunu tahliye etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, aralarında sistemin finans müdürü Koray Hasgül, sistemin kurucusu Düzgün Genç, iddianamede “sistemin beyin takımında olduğu” belirtilen Fehmi Suat Emur’un da bulunduğu 9 kişinin “ayda bir gün karakolda imza atması” şartıyla tahliyesine karar verdi.

Şaşırdık mı? Hayır.

1,5 milyar TL’yi bulan dolandırıcılığın hesabını sormak üzere açılan davada sadece iki kişi hapiste.

MEHMET AYDIN YURT DIŞINDA GÜNÜNÜ GÜN EDİYOR

Şebekenin başı Mehmet Aydın zaten hiç yakalanamadı. Yurt dışında kumarhanelerde, disko ve barlarda gününü gün ederken görüntüleniyor.

Lüks arabalara binmeye, dolar balyaları ile pozlar vermeye devam eden Aydın’ı yakalamaktan aciz AKP hükûmeti rüşvetle satın aldığı istihbaratçıların yardımı ile Moldova’dan, Kosova’dan, Ukrayna’dan, Pakistan’dan ve Malezya’dan Hizmet Hareketi’ne mensup öğretmenleri başlarına çuval geçirip kaçırabiliyor.

Suçları ne? Ahlâklı ve faziletli nesiller yetiştirmek. Adana’da sahur vakti gözaltına alınanların suçu neydi? Fakir talebelere burs vermek, Bank Asya’ya para yatırmak…

BANK ASYA’YA PARA YATIRMAK YERİNE…

AKP’nin adaletten ne anladığını gösteren iki ibretli haber!

Bank Asya’ya para yatırmak yerine on binlerce insanı dolandırmak maksadıyla Çiftlikbank yahut Bizim Tavuklar diye tabela şirketler kursalardı bugün hepsi serbestti.

Evinde 1 dolar çıkan avukatın o dolarla kokain kullandığını ispat ettiğinde salıverilmesi, başka bir avukatın kumarbaz olduğunu gösteren fotoğrafları savcıya verdiğinde adliye binasının arka kapısından çıkıp gitmesi…

Binlerce ibretlik vaka var. AKP’nin militan hâkim ve savcıları, Hizmet Hareketi mensuplarının su kadar berrak olduğunu yukarıdaki vakalarda olduğu gibi esasında kendi kararları ile tescil ediyorlar.

FADIL AKGÜNDÜZ SERBEST

Fadıl Akgündüz, nam-ı diğer “Jet Fadıl” 1990’lı senelerde imza attığı Jetpa dolandırıcılığından sonra 2010 ila 2013 seneleri arasında yine İstanbul Bayrampaşa’da AKP’li belediyenin himayesinde “Caprice Gold Otel” pazarlaması ile 2 milyar TL’ye yakın para ile kayıplara karışmadı mı?

Mehmet Aydın ve onun rüşvete boğduğu AKP’liler de Çiftlikbank’tan bir gün bile ceza almadan yakayı sıyıracak.

Çiftlikbank davasında tutuklu kalan Cudi Cumhur Yurdakul ile Savaş Yıkılmaz günah keçisi olarak seçilecek ve bütün suçun bedelini onlar ödeyecek.

Onlar da tıpkı Caprice Gold dolandırıcılığından 1 yıl yatıp kurtulan Fadıl Akgündüz misali birkaç sene içinde tahliye edilecek.

BİR CÜMLEYİ UNUTMUŞUM

Tr724’te 18 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan “Bizim Tavuklar ve Çiftlikbank” başlıklı makalede (http://tr724.wpengine.com/bizim-tavuklar-ve-ciftlikbank/) Türkiye’de yeniden türeyen saadet zincirlerine verilen isimlerin içtimaî ve ahlakî tefessühü resmetmesi açısından manidar  bulmuştum.

“Çılgın proje”, “yerli ve milli” taciri AKP’den ilham almış her biri: Çılgın Tavuklar, Birlik Beraberlik Tarım Hayvancılık, Bizim Tavuklar, Çiftlikbank…

O makalede, “O halde bakanlık, kolluk kuvvetleri, savcılar neyi bekliyor? Herhangi bir Avrupa memleketinde böyle bir saadet zinciri kurulamaz. Aklından geçirenler olsa da hepsi hapsi boylayacağını ve kolay kolay gün yüzü göremeyeceğini bilir.” tespitinde bulunmuştum.

Amma velâkin şu ifadeyi unutmuşum. “Dünyada en sağlam ortaklık suç ortaklığıdır. AKP Çiftlikbankvari dolandırıcılık şebekelerinin bizzat suç ortağıdır.”

2 YORUMLAR

 1. HIRSIZINLA ORTAKLIK YAPMAZ ISEN CALAMAZSIN. Veya Erdogan türkiyeye ögrettigi, “fakir neden fakir biliyormusun”? “Cünkü fakir calmasini dolandirmasini bilmedigi icin fakir”.
  “Nasilsaniz öyle yönetilin” demekden baska secenek yok.
  Selamlar

 2. Dogruluk ve durustlugu ortadan kaldirip insanlarin icine fitne saldirip toplumu curutmek suretiyle devleti milletin hakkinin hukukunun koruyucusu olarak degil yuksek ahlaki ve insani degerleri hice sayarak sadece banka ve paranin guvencesi icin borcun dondurulmesi icin isleten insanlarin emegini bu parayida banka uzerinden borclandirarak emen milleti borc donduren irgata ceviren bu canavarlar, elbette hakki tutup kaldirmaya calisan toplumu insani degerler etrafinda bir araya getirmeye calisan parayi sade hakkaniyet olcusu olarak ticari meta olarak kullanip paradan daha yuksek insani degerleri yukseltmeye calisanlari istemeyeceklerdir. Cunku oyle olursa toplumsal ve siyasi hayatta dogruluk durustluk hayat bulur guven ortami gelisir onlarin kan emiciligi islemez hale gelir millet insanca calisip refaha ulasir. Devlet carklari onlarin haksiz menfaatine degil toplumun ve insanin mefaatine calismaya baslar. Ne menem bir kotuluk yaptiklari belli oluverir. Bu yuzden masum ve iyi insanlari istemezler tuzak kurup ortadan kaldirmaya calisirlar. Turk milleti kendi icinden cikan imana ve kurana dayali iyilik va durustluk hareketinin kendisine ne buyuk bir acilim ve refah saglayacagini kavrayamadi, kendisini kandirip tuzaga cekenlere inandi , bu ramazan ayinda Rahman dan milletimizin uyanmasini diliyorum kendi devletine sizmiz orayi isyeri haline getirmis bu utanmazlarin farkina varir insallah. Ah rahmetli ozal ser odaklari var aciklayacagim der ama milletin idrak yetersiliginden aciklayamazdi. Insallah artik bunlari aciklamanin zamani gelmistir. Rahmetli bediuzzaman bu noktaya parmak basmisti ( menfaati esas tutan ( tefeci sermayeyi kollayan) siyaset canavardir, Kavga kapisini kapatmak isteyen banka kapisini kapatsin ) evet Tek yaptiklari sey bankalar uzerinden piyasalari verimsizce borclandirdilar ve insanlari esir aldilar, Bu durumu ustad necip fazil sakarya turkusunde ne guzel ozetlemis.

  Bitpazarında sattık, kalkamaz artık kazan!
  Allahın on pulunu bekleye dursun on kul;
  Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.
  Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;
  Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

  Evet halas ve necat allaha iltica ile olur , hakikatince cismaniyeti birakip ruhun dereceyi hayatina cikan hayati dogru yasayan cali bir toplum her turlu esaretten kurtulur hakiki ozgurluge ve zahmetsizce yuksek bir yasam standardina kavusur. Hayatini cehenneme ceviren ne varsa fark eder. Ciftlik bank i el altindan destekleyen onlari kollayanlar belliki ticari hayati guvensizlestirip tek guvenilir yer birakmak istiyor tefeci ( kar ortakligi gutmeyen banka ) BANKA. Yillar once Boston da Richard Pike isminde bir hocadan financial management dersi almistim isletmenin kasasini yonetirken mumkun oldugunca bankadan uzak durun demisti, ABD li aklibasindakiler anlamis bunu bizim milletimiz kavrayamadi, belkide biz anlatamadik.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin